Nováček hledá radu

Jsem mezi zkušenějšími hráči poměrně nováčkem, ale nějakou tu sbíku her už přeci jenom mám. Po mnoha seancích jde na hrách vidět nějaké to opotřebování. Zajímalo by mě, kde na kupujete obaly na karty, po případě jaké obaly zvolit třeba na Bang!. Díky
29.5.2010 14:03:10

laminátovanie
no na karty je najlepšie aby si ich dal polaminátovať.
Ja si pojdem tiež dávať teraz laminátovať karty z citadely a nič lepšie nieje pretože v obaloch na napr. magicky to lieta lebo tie obaly sú príliš velké. Medzi obrázkami k hre Citadela je teraz obrázok olaminátovaných kariet kukni tam.

29.5.2010 16:42:25

Obaly
Tak já teď začal na nejhranější hry používat obaly. Samozřejmě vybírám velikost přesně na danou hru, kde obaly sedí přesně a nevadí při hře. Výrobci maj většinou seznam her a k tomu kolik je třeba obalů. Není to úplně levné. Na Bang! např. je tuším velikost "standard USA" a cca 200 karet - cena cca 5$.

29.5.2010 18:13:29

laminace
Osobně si myslím, že laminace definitivně znehodnotí původní karty. Spíš se kloním k variantě nakopit kvalitní obaly. Hlavně od doby co firma FFG začal prodávat obaly na míru, a velmi kvalitní obaly, tak to stojí za to, investovat do nich.

29.5.2010 20:06:46

obaly od FFG
souhlasím se sappho. Obaly od FFG jsou perfektní. Není to sice nejlevnější ochrana karet, ale rozhodně nejméně náročná na práci a osobně to považuji za nejlepší řešení.

29.5.2010 20:21:08

obaly
Taky se kloním k variantě obalů. Mám i laminovačku, ale obaly jsou mnohem lepší volba.

29.5.2010 20:47:19

názor z druhé strany :)
Jak už jsem zmínil v jiných diskuzích já osobně jsem proti jakýmkoli "prezervativům" na karty. Je to ale čistě můj osobní názor. Mě prostě při hře ty obaly vadí stejně jako bych se třeba v kině díval na film přes nějakou fólii. Prostě mě to snižuje požitek ze hry. U bangu už bych to vůbec nebalil, protože bang je relativně levná a dostupná hra a tak po opotřebení bych si ji koupil znovu. Jiná věc je třeba u Runewars, tam bych to ještě chápal. Doufám, že nebudu zase osočen, co se do toho montuju, když neporadím. Moje osobní rada, ale zní: Pokud je to dostupná a levnější hra, tak opotřebit a koupit novou. Třeba u profesionálních karetních her se balíčky vyměňují po jedné hře :).

Jinak originál karty bych určitě nelaminoval (jediná výjimka potvrzující pravidlo jsou postavy u Citadely, kdy opotřebení znehodnocuje karty v tom smyslu, že jsou pak lehce poznatelné.

Bohužel laminovat musím vyrobené lokalizované karty z cizojazyčných her, protože jsem ještě nepřišel na levnější technologii, jak je vyrobit v originální materiálové kvalitě.

29.5.2010 22:46:24

kren
jistě, pokud by se obaly na všechny karty téměř rovnaly ceně hry, tak bych taky nebalil :)

29.5.2010 22:55:08

obaly
Já musím říct, že s obaly od FFG mám jen ty nejlepší zkušenosti. Karty v nich "neplavou" jak si tu někdo stěžoval, jsou naprosto přesné. Mám takhle ošetřený Arkham, Runewars i Warrior Knights a je to pro mně prostě nutnost, protože hraju s dětmi a tam je to počeštění nutné, ale i já sám si hru lépe vychutnám v češtině, v těhle hrách nejsou karty to hlavní, nedrží se neustále v ruce. Samozřejmě takto obalené karty "nabudou" a lehce kloužou, ale to jsem vyřešil ručně vyrobenými "stojánky", či jak bych to nazval a je po problému.
Ovšem podotýkám, že Bang, Citadelu a už vůbec ne Dominion bych do obalů nezastrkoval, tam to opotřebení k tomu tak nějak patří, vždyť jsou to "karty" a náklady na laminování či balení by byly asi neúměrné...

29.5.2010 23:16:21

souhlas s krenem (téměř)
ahoj, ja bych origo karty taky nelaminoval. buď mám hra takové, kde s opotřebováním prostě počítám(třebas memoir 44) a nebo takové, které si hýčkám (twilight struggle) a u těch to dělám tak, že si karty vytisknu (u t.s. se to navíc ještě hodilo, protože jsem stáhl karty lokalizované)ale pak je nelaminuju ale polepím samolepící průhlednou fólií z rubové strany, protože tam potebuju aby karty zůstaly stejný a kdybych je třeba zašpinil, tak abych nemusel tisknout znovu, protože by ji soupeř poznal... nevýhoda je časová náročnost a zvětšení objemu karet, ale ruku na srdce, ony i obaly od FFG balíček zvětší několikrát...

30.5.2010 00:40:06

BSG
DObrý den

Včera mi ježíšek nadělil BSG i s expanzí a chtěl bych použit lokalizovanou verzi od Křena (za což velice děkuji a má můj obdiv za to že se s tím piplal) :) Ale nikdy jsem nic takového nedělal, tak jestli by se tady našel někdo, kdo už tuhle hru lokalizoval, aby mi poradil, jak na to nebo jestli vize, kterou mám je použitelná.

Mám v úmyslu koupit od FFG přebaly na karty a vytisknout si líc karet quorum, titulu, krizi, loajalit a destinací na lepší papír a vložit do obalu.

U skill karet, karet postav a na herní plán bych udělal přelepky, ale vůbec netuším jak se to dělá:) Máti má v práci bíle lepící etikety, ale to mi nepřijde moc štasné. Tady jsem se dočetl, že existuji průhledné samolepící etikety, ale nevím kde se to dá sehnat.

Tisk by mi máti udělala v práci na laserové tiskárně (typ tiskárny nevím, ale říkala že to je velkokapacitní tiskárna, tak by to mělo být kvalitní)

25.12.2010 11:09:35

Lapcis
"Mám v úmyslu koupit od FFG přebaly na karty a vytisknout si líc karet quorum, titulu, krizi, loajalit a destinací na lepší papír a vložit do obalu."

Tímto způsobem lokalizuju já a jsem s tím spokojený :). Mám tak udělaný celý Descent a Middle Earth Quest. Jinak tisknu na inkoustovce (taková obyčejná Canon iP4300, ale tiskne docela pěkně :) ). A papír používám Canon HR-101N. Jsem s ním velmi spokojený. Není to sice fotopapír, ale je to papír pro tisk s vysokým rozlišením, je tenký (106 gramáž), takže se spolu s kartou pěkně vleze do obalu a karta pak není moc tlustá. Navíc je imho i za dobrou cenu. Stojí okolo 150 Kč/50 listů.

25.12.2010 11:51:57

Lapcis
Já u nás v papírnictví kupuji samolepící papíry o velikosti A4, které se skvěle hodí na přelepky. 1 ks = tuším 4,-Kč. Zkus obejít papírnictví, také jsem původně myslel, že budu muset tisknout na etikety, ale našel jsem ty A4 a jsem s tímto způsobem spokojen.

29.12.2010 10:04:58

zzzuzu
Rozhodně jsem pro obaly. Jsem na to zvyklý ze sběratelských karetních her. Zvlášť, když FFG nabízí přesné rozměry a na kartách přesně sedí. Raději nabídnu přátelům hru s "konzervovanými" než ošmudlané rohy. Navíc nějaká nehoda se může stát i sebeopatrnějším a pak by to zbytečně mrzelo. Jediným problémem je pak uskladnění, protože výrobce bohužel většinou nepočítá s obalenými komponenty a teď se mi stalo u Arkhamu, že se mi karty do toho plastového výlisku v krabici nevejdou, takže řeším teď tenhle problém.

13.1.2011 09:58:10

Sjone
No ja to řeším tak, že plastové výlisky většinou vyhodím a na karty si udělám z papíru krabičky přesně na rozměr, jaký potřebuji. Zbylé herní komponenty nechávám pak v takových těch zadělávacích sáčcích.

13.1.2011 10:03:46

tomasV
Já jsem si na ty "fňufníky" také pořídil takové šměrovací látkové sáčky, ale pořád nevím, co s těma kartama. Papírové krabičky mi připadají jako spousta práce na to, aby byly skutečně rozumně bytelné, a s mými výtvarnými dovednostmi bych si je mohl dovolit vytáhnout leda tak doma sám a ve tmě. Mám pár krabiček navíc ze sběratelských karetních her, ale ty se zas do krabice nevejdou, protože je málo hluboká. Ale já to zkusím nějak vymyslet. Ty obaly ale za to rozhodně stojí, protože pak bude hra vypadat jako nová i po pár letech.

13.1.2011 17:38:26

to Sjone
No hele - ja si bud vygeneruju do pdf nebo nakreslim v cadu strih na krabicku, hodim tam logo hry pripadne rub karty abych vedel co tam je, vystrihnu a slepim. Na MEQ jsme je delal z papiru gramaze 200 g a pokud si je udelas presne tak je to v pohode.
Tady je postup vyroby + program, co dela krabicky do pdf (bacha na palce :)) ) http://www.eeor.com/boxes

13.1.2011 21:12:13

Vybíráme z Bazaru

Kronika zločinu
Kronika zločinu
Akt. cena: 635 Kč
Končí za: 2 hodiny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas