herní deska

Jak si necháváte dělat skládací herní plány pro homemade hry? Potřebuju jednu na Merchant of Venus a jednu na Train Raider. Udělají mi to v knihařství, když jim přinesu scan plánu?
23.6.2009 10:57:52

Můj osvědčený postup
Já tohle řešil asi rok zpátky a nakonec jsem to prostě udělal jako to dělají originál výrobci. Normálně Nařezat lepenku asi 1mm na jednotlivé díly (2, 4 atd.), slepit páskem pevného papíru, aby to šlo ohýbat. Pak jednu stranu potáhnout potahovým papírem, oříznout rohy, založit na druhou stranu a nalepit herní plán(y). Je to v domácích podmínkách asi nejlepší poměr náročnost/bytelnost:) Chce to trošku zručnosti, ale po pár pokusech se to trochu vychytá. Používám herkules, ale kroutí to desky (lze zmírnit zatížením a necháním vyschnout). Ale teď mám takovou spešl metodu. Veškerou plochu matlám blbým válečkem kores a pouze okraje tím herkulem. Nic se nekroutí a drží to taky. Ale to lepidlo 3m někdy zkusím. Zatím jsem to kvůli ceně odložil:)

16.9.2012 00:31:14

díky
pánové za rady. Ovšem má to pár háčků - oboustranné lepicí pásce se chci vyhnout, práce s ní je děs, a to snad nejsem nějak nezručná.
Naskenovat a vytisknout na samolepku se mi taky moc nelíbí, protože jednak je ta samolepka strašně tenká (ukazovali mi ji v copycentru) a navíc má klasický rozměr A4 což je 210x297. Můj herní plán velikosti zhruba A2, který budu a chci skládat, má složený 223x287mm. Museli by to zmenšit, protože jiný rozměr té samolepky nemají.
Grafická studia u nás ve městě neznám, musela bych pohledat, ale celkem se obávám kvality, když i v knihařství mi záruku nedali...
Klidně si to nalepím sama, když budu vědět čím.

ad Imperator Frog: použít Kores se jeví hodně jednoduše a lákavě (na karton), akorát mám zkušenost, že např. takto nalepené fotky po pár letech z papíru odpadnou. Tak nevím. A co je to potahový papír a kde to seženu? Na tu spodní stranu by se to ev. hodilo, bylo by to takové zapravené.

Asi nejlepší se mi zdá to lepidlo 3M co radí Křen, pokud ho tedy u nás v Obi,Hornbachu či Baumaxu budou mít. Herkules na karton určitě ne a na plastu by asi nedržel. Slepilo by
3M Photo mount i křídový papír + plast (modelínové desky)? Jak se s tím pracuje, přeci jen sprej je takový nepřesný.

16.9.2012 13:26:29

To Elis
Ahoj, ano, kores je šitka k ničemu. Ale právě proto tam okraje lepím stále herkulem. Přichycení namáhaných okrajů drží skvěle a plocha drží napnutím krajema a je přidržována tím koresem:) Uvidím jak z dlouhodobýho hlediska, ale zatím to drží super:) Potahový papír je taková ta věc co máš třeba na deskách knih, když sundáš přebal. Obvykle je texturovaný případně je místo něj použito knihařské plátno. Prohlídni si nějakou starší vázano knihu a uvidíš co myslím:) Dá se koupit v knihařských potřebách případně specializovaných krámech (papírnictví, potřeby pro reklamky nevím) Já ho v Praze kupuji za pasáží Platýz - firma Grand papír. Maj jich tam výběr a není to tak drahý. B0 nebo co to je stojí 20ku:) Zkusím pak někam hodit fotku mého plánu, jak to vypadá.

16.9.2012 14:19:21

to Imperator Frog
A jo díky, už vím co myslíš. Vypadá to trošku jako textilní. No firmu grand papír tu v Olomouci nemáme, ani khihařské potřeby. Knihařství jo. To je ono že: http://grandpapir.cz/e-shop/artelibris-90/ detail: http://grandpapir.cz/07-modra-451/ je to levné, jenže +100 za poštovné, a to se prodraží. A to je lepící nebo ho musíš taky přilepit? Pokusím se někde poptat. Foto bych zkoukla ráda:)

16.9.2012 14:51:17

to aradraug
ja myslel, ze to ma viset v obyvaku nad gaucem

16.9.2012 15:04:22

Elis
Pár plánů už jsem vyrobil. Rozhodně jsem nemyslel samolepku A4. Pokud to vyjde, ve středu budu v klubu, takže můžu ukázat, jak to vypadá hotové a případně poradit.
Výhoda mého postupu je, že originál plán zůstane jak je. Čili když se něco pokazí, může se to udělat znovu a líp :).

16.9.2012 15:32:47

To Elis
Jo to je ono:) Ne samolepící není. Musí se taky natřít lepidlem a uhladit na přilepenou desku. Dřív jsem to dělal herkulem (opět kroucení) a teď stejně jako plán. Tedy kores a okraje herkues. Bohužel zde vyniká to nekvalitní kores lepidlo, který dělá bubliny a vůbec občas to prostě není přilehlý po celý ploše. Ale říkám si, že shora to vypadá dokonale a zezdola to nikdo zkoumat nebude:)

16.9.2012 15:45:18

to Imperator Frog a Tangram
No škoda že nemáme takový obchod v Ol. Ale díky za rady. Promyslím to, ovšem bubliny by mi vadily.

To Tangram:
Tak to by bylo moc fajn, kdybys dorazil, přinesl a poradil jak a kde:). Já ještě k hrám nic nevyráběla, tak nemám zkušenosti. Proto se poptávám, protože si nechci nic zničit. Ono by se mi hodilo na tom herním plánu i počeštit trošku textu, tak po skenování by to mohlo třeba nějak jít. Ale úplně nutné to není, jen pro mě příjemnější.
A pokud máš zkušenosti i s kartami, budou se též hodit. Ona celá ta naše hra je DD (dodělej doma). Hrací karty jsou z sice z kartonku, je ale potřeba je rozstříhat. A nemají žádné pozadí, tak uvažujeme co s tím.
Tentokrát budeme v DDMku...

16.9.2012 16:03:56

To Elis
Bubliny by byly pouze zespodu na tom potahovým papíře, protože kores je fakt něco. Pro hru to ale je nepodstatný. Mimoto občas to vídám i na prodávaných hrách. Ale jsem si jist, že to sprejový lepidlo nebo jiný válečkový než kores by to vyřešilo. Nebo herkules, ale muselo by se omezit kroucení. S ním jsem to měl krásně hladký jak prdelku, ale zas se občas trochu ohly desky no.

Apropos tohle by šlo udělat i nějakým samolepícím papírem či tapetou. Jde jen o to začištění zadní strany s přesahem přes kraje dovnitř plánu:)

16.9.2012 19:31:45 | Upraveno autorem (porovnej)

to Elis
To mi neříkej, že v Olmiku nejsou žádná reklamní nebo grafická studia. A nákupy všeho co ti chybí se dají udělat na internetu.

17.9.2012 09:59:05

Křen
No možná jsou(kupodivu jsem nikdy na žádné při pochůzkách městem nenarazila), ještě jsem je nikdy nepotřebovala. Ale net jakousi nabídku vyplivne. Původně mě nenapadlo, že by se mi od nich něco hodilo. Pravda, na internetu se dá sehnat ledasco a určité věci tak nakupuji. Ale v tomto případě je poštovné neúměrně drahé: na jednom shopu lepidlo + 100pošt., na dalším nějaký papír lepící či něco jiného a zas +150 doprava. To by se mi dost prodražilo.
Fakt je, že jsem ještě plně nabídku našeho města nevyužila...

17.9.2012 11:29:55

to Elis
Je to jednoduché. Za kvalitu se holt musí zaplatit. Buď se člověk smíří s tím, že dá trošku víc peněz, ale že výsledek bude profesionální, nebo oželí kvalitu a spokojí se s nějakým řešením, které bude mít sem tam nějakou mouchu. Je to samozřejmě o prioritách.

17.9.2012 13:44:59

herní deska rolovací
Jde o to, jestli musí být skládací. V Jotunheimu v Liberci jsme to vyřešili tak, že si hraci plochy necháváme dělat v reklamní agentuře - jsou to potisky různých velikostí na materiál používaný pro venkovní reklamní banery. Nedá se to složit, ale rolovat, nesmí se to polít alkoholem :o), ten barvu rozpouští. Neodírá se to a plocha je dostatečně "těžká" na to, aby se nepohybovala po stole, barevně dokonalé, záleží pouze na kvalitě originálu, který dodáte. Co se týče ceny-je to přesně jak říkáte. Za kvalitu se musí zaplatit...

20.9.2012 10:17:13

ad battlegames
Jo z toho mám herní plán Axis & Allies velký zhruba 80x150 cm ;). Pro rolování je to ideální materiál, protože se dobře rozvine a po rozvinutí se nekroutí a nesrolovává, takže se nemusí okraje ničím zatěžovat. Je to laserový tisk, takže se na to dá vytisknout prakticky cokoli téměř ve fotografické kvalitě.

20.9.2012 10:23:59

ad battlegames
Rolovací plán má určitě nějaké výhody, ale mě stačí a bude praktičtější skládací. Nechci nosit krabici + plán pod paží nebo v tubusu:) Pro moje rozměry 44x 58cm je myslím rolování zbytečné. Navíc už jsem řešení našla. Ale díky za nápad.

20.9.2012 12:05:54

to Elis
Ještě jsem si vzpomněl ohledně toho knihařství, jak ti říkali cituji: " už to prý jednou:) dělali, podlepili by kartonem a lepili knihařským lepidlem. Cena by nebyla vysoká - do 200kč. Ale nemůžou zaručit 100% rovnost, lepenka se prý vždy zkroutí, takže mám obavy"

Já jsem si jednou chtěl nechat vyrobit taky takovým způsobem herní plán. Asi ti tvoji knihaři nejsou moc zruční. Já jsem tady v Ostravě šel do knihařského učiliště a přímo paní mistrové jsem donesl ukázat herní plán z Ticket ti Ride a upozornil jsem ji, že bych chtěl, aby se to nezkroutilo a bylo to takhle rovné. Ujistila mne, že to není problém a že to jsou schopni v rámci výuky vyrobit. Nakonec z toho sešlo, protože jsem to vyřešil jinak, ale nevím, proč by se to mělo kroutit, když kartonové desky knihy se taky nekroutí.

20.9.2012 12:33:21

Hracia doska
Robil som nedavno hraciu dosku (este mi treba dokoncit zadnu stranu) na Merchant Of Venus (Darthkadan remake) zo siestich dielov.
Material:
2 mm Karton, Hracia doska vytlacena na 6 x A4 obyc 80gr kancelarskych papieroch, kobercova paska, 3M lepidlo (drahe jak swina)
Postup:
Narezat karton na presse diely (podla velkosti planu) (Plan by sa dal urobit aj o 4-och casti, ale musel by som mat A3 tlaciaren), zlepit na spravnych ohyboch silnou kobercovou paskou. Nastriekat 3M lepidlo a opatrne lepit plan. Vyhoda lepidla je ta, ze sa da papier kedykolvek odlepit a nalepit znova, (ale je to chemia a smrdi to straslivo). Ked lepite dalsie diely, tak si prikryjte uz nalepene casti mapy papierom (lepidlo je lepkave aj po uplnom vyschnuti). Potom prehnut okraje na druhu stranu a zalepit co ja viem aj Herculesom... Druhu stranu planu podla vkusu polepit nejakym ciernym papieron, konkretne v pripade MoV budem mat na druhej strane mapu originalnej hry (bez spojenia na lavej strane). Plan vyzera takmer profi...

20.9.2012 14:14:56 | Upraveno autorem (porovnej)

merli
Není co dodat. Snad jenom tolik, že pohodlnější a možná i levnější než lepidlo + obyčejný papír jsou prostě samolepky (na MoV kokrétně 3 ks A3).

20.9.2012 15:10:20

Hracia doska
Mas pravdu samolepky su super. Pouzivam ich na vsetko ostatne, aj na vyrobu olaminovanych kariet (maju takmer 100% vzhlad trochu viac sa smykaju). Cca 6 Evri za 100 ks je OK cena. Jediny problem s aplikovanim na hraciu dosku je ten, ze sa musis trafit presne na prvy raz, lebo samolepku tak lahko neodlepis. S tym lepidlom sa da este hybat a mozes odlepovat a prelepovat.

21.9.2012 09:50:44 | Upraveno autorem (porovnej)

3m vs herkules
Mohl by mi někdo znalý napsat, jak je na tom lepidlo 3m proti herkulesu co se týče pevnosti spojení? Hraju si s myšlenkou ho konečně vyzkoušet, ale bojím se, aby se neodlepovaly díly od sebe třeba na okrajích apod:)

21.9.2012 10:27:38

To Elis
Zasílám opožděně odkazy jak vypadají desky dle mého postupu případně žetonky (zde úprava lakováním podle Krena)

http://krysarvonhameln.sweb.cz/mapa1.jpg
http://krysarvonhameln.sweb.cz/mapa2.jpg
http://krysarvonhameln.sweb.cz/mapa3.jpg
http://krysarvonhameln.sweb.cz/zetony.jpg

23.9.2012 22:13:37

to Imperator Frog
S troškou zpoždění ted koukám na tvoje fotky, díky moc. Ten herní plán i žetonky vypadají fakt parádně. Je to pěkně lesklé - ten plán je laminovaný nebo taky lakovaný? Žetonky jsem někde na fotce viděla, jak Křen lakuje...Ale že by takto šel i plán?

27.9.2012 16:41:09

to křen, ad 3M lepidlo
Ahoj, plánuju taky vyrobit jednu hru a zajímalo by mě, jestli lepidlo chytne i zalaminovaný papír. Hodlám si koupit 2/3 mm karton a na něj nalepit zalaminovanou část mapy, aby mapa byla odolnější.
Chytne (nebude problém s přilnavostí) lepidlo karton + lamino?

Jo a ten potahový papír z druhé strany také lepíte tím lepidlem? Nějak jsem to z komentů nepochytil.

Díky

29.9.2012 08:34:58

Ahoj, já spíš řeším, co za materiál to je, na který se to přímo tiskne. To je nějaké speciální plátno?

 

2.6.2021 21:05:36

Vybíráme z Bazaru

Quadropolis
Quadropolis
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas