Ztracený ostrov Arnak

xxxxxxxxxo hodnoceno 437x (Seznam vlastníků)

Ztracený ostrov Arnak - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy, Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Michaela „Mín“ Štachová
Michal „Elwen“ Štach
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Taktika na zisk max. bodov

Koľko maximálne bodov sa vám podarilo zaskórovať? Mne 64b (Hadia strana)
Viem, že každá nová hra trošku zamieša s taktikou akou budeme získavať body. Záleží to podľa rozloženia sošiek a bonusových komponentov a zamiešania kariet lokácii, pomocníkov, strážcov a predmetov, atď...
Máte nejakú osvedčenú taktiku, ktorá vám prináša kopec bodov?
- napríklad prioritne budem získavať kompasy na otváranie lokalít a boj so strážcami (body za sošky a strážcov)
- alebo budem zhromažďovať prioritne len také komponenty, aby som bol na stupnici bádania čo najviac v jaskyni.
- ale úprimne si skôr myslím, že úspešnosť spočíva niekde medzitým, že treba otvárať lokácie, bojovať so strážcami a netreba zabudnúť ani na bádanie, aby sme mohli čo najskôr používať pomocníka, alebo na vrchole získavať doštičky. Je potrebné si najprv pozrieť na hracom pláne: 1. za čo dostanem veľa bodov, 2. ďalej kde získam komponenty, aby som sa dostal k tým bodom 3. a potom aj zisk kariet a pomocníkov alebo vstup na lokácie, ktoré mi tie komponenty dajú. Treba si akúsi synergiu vytvoriť.
Máte na to podobný pohľad?
28.1.2021 14:43:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Taktika
Já měla max. 96 bodů, na té straně s ptákem. Přijde mi, že ta druhá asi není tolik bodově výživná, nejspíš kvůli typů nároků a odměn za postup na stupnici.
Co se taktiky týče, docela se mi líbí, že tam moc nejde zaměřit se na jednu věc a vykváknout se na všechno ostatní, takže se vlastně nějaká taktika vymyslet úplně nedá. Každopádně dle mého je dobré se snažit dělat od všeho něco, a nic zásadně nezanedbávat. Nejde se vykašlat na prozkoumávání lokací a porážení příšer, protože člověk přijde o hafo bodů na soškách a trofejích. Zároveň mi přijde, že se úplně nevyplácí hnát se po stupnici pouze lupou, když deník dáva o dost tučnější odměny, a stihnout se dá oboje - na lehčí straně klidně až nahoru obojím, na těžší to vyjít nemusí, ale ani to není nutné, pokud ta pozice bude dostatečně vysoká u obojího.
Co se podstatně liší ode hry ke hře je velikost a složení balíčku - podle toho se pak trochu mění styl hry. A to se dle mého nedá předem promyslet, záleží na tom, co je na začátku v nabídce za karty, a taky na tom, jestli se člověk dostane k možnosti si brzo scrapnout strachy.
_____________________
Člen a vrchní lopata v MysiDoupe.cz

28.1.2021 17:12:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Po par hrach
Po par hrach je mozny byt kolem tech 90b. Vetsinou se zamerim na sber strazcu a pruzkum vzdalenych lokaci a splhani s lupou a denikem. Moc se nesoustredim na nakup karet, stredni pozice na mape a mam vzdy vyplytvane i vsechny 4 sosky na boardu se stanem...






"I want to play a game." Jigsaw

28.1.2021 23:46:28

Anyanka
Takže si nemyslíš, že je v této hře problém s jednou vítěznou strategií? Z více zdrujů jsem zaslech, že to problém je.

24.3.2021 07:59:46

Stejná otázka
Tohle by mě taky zajímalo... Hlavně poté, co jsem přečetl plusy a minusy hry na heurece postnuté Tadeášem Spoustou (nevím, zda jen shoda jmen, či opravdu autor Euthie). Mám nahrány sice jen 4 hry ve dvou, ale na co hrát, kolikrát (u jiných her) ukáže hned první či druhá partie. Tady ten pocit nemám, vše mi přijde důležité. Možná šlo o narážku na to, jak hrát v průběhu jednotlivých kol (např. 1. a 2. kolo se soustředit na na nákup karet vybavení, většinu bádání provést v posledních kolech apod.)

24.3.2021 09:37:39

strategie
Hrajeme ve dvou a ve třech, zatím nejlepší strategií je diverzifikace neboli nic nepodcenit. Nejvíce bodů jsem pokaždé nahrabala na deníku-výzkumu, ale rozhodně nejde podcenit zkoumání ostrova, hlavně vzdálenější lokace poskytují slušnou porci odměn. A bez alespoň nějakého vybavení je dost těžké plnit úkoly, takže i nákup karet hraje svou roli. Sice jsem to zatím pokaždé vyhrála, ale to bylo tím, že přizpůsobuju strategii tomu, co se na plánu děje, ne tím, že bych měla nějaký vítězný plán od 1. do posledního tahu. Ale teda rozhodně nejsme "hardcore" :)

24.3.2021 10:00:42

Strategie
Mam zatim nahrano do 10 her, tak treba to neni vypovidajici, ale vidim to stejne jak uz bylo zmineno - dle meho nejlepsi strategie je delat vsechno a delat to co nejlepe, coz nevidim jako "jasnou viteznou strategii", jen to proste tak je. Jak to delat co nejlepe, uz zalezi vzdy na situaci. Samozrejme je par bodu, ktere se clovek snazi hlidat - napr. ziskat co nejdriv asistenty, vyzrat co nejvic bonusu na stupnici, ale to mi prijde logicke.
U velke casti eur totiz jsou ruzne cesty a clovek nikdy nemuze stihnout delat vsechno, proto se vetsinoi soustredi primarne na neco, v cem postoupi nejdal, a ostatni zanedba, nebo bude delat vsechno, ale dosahne prumernych vysledku. Nekdy se pak rika, ze jedna z tech cest je vice vyherni, nez jine. U Arnaku mi prijde, ze neni vice cest, proste se snazis maximalizovat vsechno.
Mozna je nejaky optimalni zpusob na praci s balickem, ktery je "zarucene vyherni", ale diky tomu, ze nabidka je dost nahodna, a ne vzdy se dostanete ke kartam, ktere byste si prali ve chvili, kdy by se vam to hodilo, tak bych tomu nerikala jasna vyherni strategie. Ja osobne mam nejradsi rychle se zbavit strachu a hned na zacatku si tam dat nejakou silnou kartu, ktera se mi bude nasledne kazde kolo tocit, ale nekdy to proste nejde, a nakonec treba skoncim s tunou zbytecnych karet jen kvuli bodum.
_____________________
Člen a vrchní lopata v MysiDoupe.cz

24.3.2021 10:21:24

Tak jsem nahrál 12 her na BGA a jako hlavní "strategii", která mě posunula o 15-20 bodů, vidím čištění balíčku (víceméně konsistentně končím kolem 90b, max. mám zatím 97). Logika je jednoduchá - ideálně v každém kole hrát své silné karty. Jako nejsilnější artefakt vidím ten, co za jeden průzkum dá odměnu z lokace 2. úrovně. Další oblíbené mám za 1 minci aktivace 2 lokací v táboře nebo přesun již použité figurky. Rád hraju objevování lokací 2. úrovně, takže mi jako předměty přijdou nejlepší letadlo (nebo jednorázová obdoba balón) a nějaký předmět, co generuje žetony průzkumu. Předměty se snažím mít maximálně 2-3. Zbytek doplňuji artefakty - jelikož mívám hodně průzkumů navíc, tak někdy nakupuji čistě situačně, abych získal zdroje na potvoru nebo výzkum. Pokud mám přebytek peněz, používám je na pohyb. Ideální je mít v průběhu hry 6-8 karet (konečný počet je ale kvůli nákupům v posledním kole vyšší) - 5 už je málo, často se dá vygenerovat +1 karta, je škoda, když tento bonus propadne.
V prvním kole se snažím získat asistenta, ideálně takového, jehož zlatá strana má dvoupohyb (ale funguje i asistent, co dává 3 mince:-)). Pokud to není nutné, snažím se v prvním kole neobjevovat, abych si nezasel ruku strachem kvůli lokaci a/nebo strážci (nejhorší je ten za 4 mince, který má jako bonus konverzi). Ve druhém kole objevit lokaci 2.úrovně, která s mým asistenem koresponduje, případně si koupit předmět, který má příslušný dvoupohyb. S druhou figurkou většinou hraji za strach tábor na 2 průzkumy, abych měl na cestu. Další kola už hodně záleží, jaké lokace už byly objeveny.
Výzkum (popis odpovídá základní straně desky, druhou nemám tolik nahranou, ale maximum tam mám 96b) se snažím jet tak, abych měl v prvním kole asistenta. Ve druhém vychytat aspoň 1 bonus a získat 2. asistenta. Pak většinou zvolním a hraju lupu a knihu společně, abych měl co nejdříve zlaté strany. Knihu dostanu vždy alespoň na bonus se 3 žetony průzkumu - pak je na zvážení, jestli má cenu s ní postupovat dál - není-li tam opravdu zajímavý artefakt, tak je bodově mnohem lepší pošetřit zdroje na 11b destičku - někdy se dají koupit i dvě.
Samotné provedení se v každé hře liší podle nabídky karet, pořadí hráčů a jejich stylu hry.

18.4.2021 23:41:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Já max 80 bodů při hře ve čtyřech, mám za sebou 8 partií (ve dvou, třech i čtyřech). Řešil jsem to nedávno ve FB skupině DESKOTÉKA a psali tam lidi, co dali i přes 100 bodů, tuším 110 max, že to snad je rekord nějakej.

Mně přijde, že tu jedna strategie není, že hra je dobrá v tom, že musíš dělat od všeho něco, protože bez zdrojů z lokací nemáš šanci postupovat po stupnici bádání apod. To je za mě lepší dělat až v závěrečných kolech a většinou se úplně vyprdnu na posun zápisníku a hraju bez pomocníků, abych ty zdroje ušetřil na lupu.

Konkrétní tipy jsem sám nezkoumal, chci si na to nějak přicházet sám.
- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

19.4.2021 08:48:22

Včera se mi prvně podařilo prolomit hranici 100 bodů (102 přesně), kupodivu na těžší straně s hadem a po dlouhé odmlce v této hře, že jsem si až musel připomínat pravidla :-) Stupnice badání s lupou i deníkem na jejich maximu, 2x objev lokace 2. úrovně, 5 poražených strážců, nakoupeno poměrně dost karet vybavení.

15.11.2021 10:39:25

Mně se zatím 100 bodů prolomit nepodařilo:( O víkendu jsem ale dorovnal maximum 94 bodů. Také na straně s hadem. Lupa a zápisník na maximu, dva jedenáctibodové poklady, tři objevené lokace druhé úrovně, tři “osedlaní”:) strážci. Většinu her hrajeme ve dvou, tuto také, možná ve víc hráčích by byl větší výběr surovin na lokacích a líp by se tak dalo kombinovat… Nevím. Na druhou stranu jsme měli podle mého názoru v nadbídce dobré předměty (ne už tak artefakty), což také hraje velkou roli.

Balíček jsem měl hodně štíhlý, max. asi sedm karet - před nákupy kvůli bodům v posledním kole. Počáteních strachů jsem se zbavil ve dvou kolech, ty, které jsem získal kvůli efektům lokace nebo postupu lupy jsem rušil okamžitě, takže se ani nedostaly na dobírací balíček. Díky dobírání karet jsem tak snad v každém kole hrál všechny karty.
Dostal jsem se i do situace, kdy jsem měl možnost dobrat kartu a už jsem žádnou neměl, propadnutí bonusu jsem se vyhnul nákupem předmětu tah před tím.

Musím poděkovat @UmmA , v jeho příspěvku níž jsou opravdu dobré tipy, na jejichž základě se dá dobře stavět vlastní přístup ke hře:)

15.11.2021 13:14:06

mh

Já hrál zatím 15x, z toho 10x ve dvou (s dcerou), 4x ve třech (+ manželka) a jednou sólo hru. Nehráli jsme nikdy na rekord, prostě jsme se jenom snažili uhrát co nejvíc bodů z aktuální situace.

Nejvyššího skóre 88 bodů dosáhla dcera při hře ve dvou na straně hadího boha. Já v té partii získal bodů 74. Rozdíl (14 bodů) vznikl především na stupnici bádání, protože ve všech ostatních kategoriích jsme měli stejný počet bodů, jen já měl jednu kartu strachu a dcera žádný (žádné legendy, 12 bodů za sošky, 25 bodů za strážce a 23 bodů za vybavení).

15.11.2021 14:01:09

Na bga odohraných 500+ a zatial max. tuším 113. Je to hlavne na konci aj o stastim Aké karty

su na stole… ale priemer 80plus.

 

17.4.2022 13:01:13

Máme dva rekordy: 110b a 98b. Psal jsem dokonce CGE a testeři dali prej míň :-). Jinak jak uděláme víc jak 80b, tak beru že je to dobré score. Máme doma nahraných 45 her.

17.4.2022 19:11:23

Hraju (často jak blázen) tu stranu s ptákem, ale 100+ bodů je pro mě řídkou situací, řekl bych tak max. každá 50.hra. Strategii v tom žádnou nevidím. Přijde mi to záležitostí náhody, jak to zrovna chodí. Ta druhá strana by měla být o něco bodově úrodnější, tu jsem odhaduji hrál asi 30x, 100 jsem nepřekonal, ale byl jsem k ní blízko zhruba každou 10 hru.  

19.4.2022 13:32:03

Tak stovka pokořena, ale s veliteli expedic, kteří by měli být silnější, než je generický setup hráče ze základní hry. Už při prvním pokusu s rozšířením - ptačí bůh, kapitán, sokolnice - hra skončila 99-90. Při druhé hře - hadí bůh, baronka, profesor - konečně padla stovka, ~80-108.

Podle mě se rozšíření povedlo, velitelé mi přijdou na hraní zábavní a větší variabilita všeho se hodí vždy. Už se těším, až otestujeme zbytek velitelů a nové stupnice bádání.

6.5.2022 08:36:11

Vybíráme z Bazaru

Viticulture + Tuscany
Viticulture + Tuscany
Akt. cena: 1800 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas