Saint Petersburg

xxxxxxxxoo hodnoceno 202x (Seznam vlastníků)

Saint Petersburg - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: 999 Games
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Michael Tummelhofer
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Bodování

Kolik máte na konci bodů, když hrajete ve dvou? Ptám se proto, že ve dvou hráčích se mi podařilo skončit s tím, že jsem měla už několikrát okolo 3OO bodů na konci a zdá se mi to nějak moc...V každém kole bodujeme po fázi řemeslníků, budov a šlechty, tak jak je psáno v pravidlech, ale nevím, nevím...
5.11.2012 06:37:17

ta"jemná"
Boduje se na konci každé fáze a jen karty barvy fáze co právě skončila. Bodů jsme mívali přes 200. Strašně moc nám dělalo bodování druhů šlechticů na konci hry.

5.11.2012 07:02:05

Lumirius
...jj, tak bodujeme a je fakt, že jsem hrála s hodně nezkušeným soupeřem, který se sekl na začátku tím, že si nesmyslně postavil jakýhosi drahýho papaláše a tím se zasekl a já jsem budovala o sto šest...tak to asi možný je...

5.11.2012 07:19:42

ta"jemná"
nejlepší papaláška je Hofmystrině, která je už naštěstí v rozšíření erratovaná, s tou to vyhraješ hladce.

5.11.2012 07:23:42

Lum
...soupeř měl jednou Hofmystrini a nic moc mu to teda nepomohlo :-) Já jsem si postavila "dělnicou kolonii" a ti mi vydělávali peníze a ty jsem následně šmelila v Hospodě za body...

5.11.2012 07:30:33

hospoda
Jen chci upozornit, ze v hospode muzes behem jednoho kola ziskat max. 5 bodu! Takze me ta karta neprijde nijak dobra ....

5.11.2012 08:40:25

hospoda
ano, vím a dobrá mi rozhodně přijde, protože když máš dost peněz, tak každé kolo získat 5 bodů není k zahození :-)

5.11.2012 09:04:55

hospoda
Hospoda je velmi dobrá budova, ale typicky se využívá až v posledním kole, protože pokud těch 10 peněz v předposledním investuješ třeba do Hasičárny (3 body za 11 peněz), tak ti vlastně dá 6 bodů, protože se oboduje dvakrát. O využití dříve než v předposledním kole ani nemluvě. Jediná situace, kdy je možné o jejím využití uvažovat i dříve, je ta, kdy jsou vykoupené všechny budovy, což se tak často nestává.

5.11.2012 09:33:32

Vylepšení řemeslníků
Tkalcovna - zvyšuje výdělky na 6 rublů - výdělky tkalcovny nebo pastýřů? U Kožešnictví je napsáno "výdělek 3 rubly" a u Tkalcovny je napsáno "zvyšuje výdělky", tak teď si nejsem jistá, jestli jsme bodovali dobře, že výdělky i výdělek se týkal jen a pouze té karty vylepšení a ne pastýřů nebo lovců kožešin...

7.11.2012 14:58:16

Tkalcovna
výnos se nevztahuje na žádnou jinou kartu, jenom na Tkalcovnu samotnou.

7.11.2012 18:11:06

dilli
díky

7.11.2012 18:14:16

ta"jemná"
Dosáhnout 300 bodů ve dvou hráčích je už docela dost, ale možné to je, zvlášť když jeden to rozehraje dost špatně, a druhý k tomu případně hru natahuje (nevezmu tu kartu, ať máme ještě jedno kolo).

Hofmistryně je silná karta. Když jí někdo "postaví" ze začátku hry, výrazně si naběhne k vítězství. Ale musí to samozřejmě umět hrát, pokud je to nezkušený hráč, může se mu snadno stát, že ho to "zasekne" a má po legraci. Pokud soupeř neměl peníze na dělníky, nedivím se, že to s ním pak bylo zlé.

Hospoda je dobrá karta, hodí se však pouze v případě, že máte určitý nadbytek peněz. A jak uvádí Ranca, pokud se nehraje poslední kolo, tak výhodnější je zpravidla investice do nějaké standardní budovy. Nicméně pokud jsou budovy zrovna vykoupeny nebo pokud je hráč nechce kupovat (např. nechce soupeřům uvolňovat místo pro šlechtice, chce protáhnout hru apod.), dá se Hospoda úspěšně využívat i dříve.

A Tkalcovna prostě nahradí původního Pastýře a vynáší sama o sobě tolik peněz, kolik je na ní uvedeno. Nic víc, nic míň.

7.11.2012 21:04:48

...
Nicméně ještě doplním, že překročení hranice 300 bodů jsem nezažil, nejvíce jsem viděl 284, a to už byla dost "povedená" hra.

7.11.2012 21:44:40

300 bodů
A zahazujete na konci kola ty karty ze slevy pryč?
Protože jestli jo, tak mi přijde, že těch kol může být tak kolik? Odhadem tak 7? to by dělalo nějakých cca 30 bodů za kolo, což mi přijde poměrně nereálný (vzhledem k tomu, že první kolo má člověk těch bodů tak do 5, druhé kolo tak cca do 10..., tak aby se to vyrovnalo, musel by za poslední kolo brát nějakých 60 bodů a to už dá slušnou fušku něco takového nasbírat).

8.11.2012 09:18:23

300
Taky jsem hodne prekvapenej. 300 je maso :)

8.11.2012 09:30:09

podle všeho
co čtu to hrajeme a bodujeme dobře, ale upřímně se mi těch cca 325 bodů, taky zdá nějak moc... Fakt je, že zrovna tuhle hru začal spoluhráč velmi špatně tím, že si koupil jakýhosi ultradrahýho papaláše a já mezitím pár dělníků a pak se mi nějak nahrnuly peníze a pak všechny možný budovy...Každopádně standrartně po cca 5ti hrách, jsem okolo 250 bodů měla vždy. Uvidíme jak se to bude vyvíjet dál...

8.11.2012 10:03:29

nikdy jsem nemel a ani jsem se nepriblizil 300 bodum
a to mam odehrano stovky partii :-D

Jedine co me napada, ze hrajete spatne posledni 4 balicek rozsireni a nezahazujete karty, ktere rozsirite.

8.11.2012 10:57:08

Body
Tak jsem dneska z dlouhé chvíle podrobil tuhle hru troše testování. Mám odkudsi její počítačovou verzi, kde lze hrát proti umělé inteligenci. Nastavil jsem si hru pro dva na nejjednodušší úroveň - tj. počítač hrál hodně blbě. Asi při třetí pokusné hře se konečně sešly karty tak, že jsem zvítězil se 374 body. Samozřejmě jsem přitom nijak nespěchal s ukončením hry.

Pak jsem si řekl - kolik asi bodů by se v této hře dalo čistě teoreticky získat? Vytáhl jsem si krabici s hrou, zamíchal náhodně karty a zkusil hrát jako za dva hráče, přičemž jeden neustále pasoval (v podstatě jsem tedy hrál jen sám se sebou). Ještě docela brzy před koncem hry jsem měl takové příjmy, že v banku došly peníze, hrál jsem ovšem, jako by počet peněz byl neomezený (např. zavedl další peníze s hodnotou sto). Nekupoval jsem všechny karty, co jsem mohl, aby hra příliš brzy neskončila, bral jsem hlavně ty, které přinášejí body (takže např. účetního jsem nechával propadnout, ledaže bych ho chtěl vylepšit - i tak nebyl žádný problém dosáhnout na konci hry deseti různých šlechticů). Ke konci hry jsem nákup téměř zastavil, čímž jsem prodloužil hru o dvě kola (v tu chvíli jsem např. za budovy bral 75 bodů). Konečný výsledek: 949 bodů. A když ještě uvážíme, že karty by teoreticky mohly přicházet v lepším pořadí (např. v mé "náhodné" hře přišla Carevna až poslední kolo - kdyby přišla dřív, mohla "přisypat" spoustu bodů navíc) a že by se možná dal počet odehraných kol systematicky regulovat už od začátku hry, pak by určitě nebyl problém dostat se ještě dost přes 1000 bodů. Ale to je všechno samozřejmě jen teoreticky.

Když jsem si prošel pár svých záznamů z hraní ve dvou hráčích, tak vítězný hráč vždy končil s 80 až 180 body, a to i proti začátečníkům. Dosahovat tedy pravidelně asi 300 bodů je přinejmenším zvláštní. Pokud to hrajete správně, musí to soupeř vést tak špatně, že ho to snad ani nemůže bavit:)

8.11.2012 15:07:42

J.J.
...je fakt, že soupeř nehrál nejlíp a ve své neznalosti (pravidla jsem studovala a vysvětlovala já) mi, chudák, dával "šance"...a kupodivu ho hra nesmírně bavila :-) Takže teď se těším, že po těch brutálních prohrách soupeř vyspekuluje, kde nechal tesař díru, opře se do toho a moje score už nebude tak závratné, protože spíš mě nebaví zběsile přebíhat bodovací kolečko jen tak pro nic za nic :-)

8.11.2012 15:13:20

slachtici
Petersburg uz som riadne dlho nehral, ale ako tak citam tak ma napadlo, ze na konci hry sa body dostanu nie za pocet slachticov, ale za pocet druhov slachticov?

8.11.2012 21:18:21

Příjem
teď jsem tu hru po nějaké době vytáhla a pořád mi vrtá hlavou ten příjem u tkalcovny a loděnice. Za prvé je tam jako u jediných dvou karet napsáno, že "zvyšují" příjem a za druhé jsou tam u jediných dvou znázorněný dvě trojrublovým mince vedle sebe, přičemž u jakékoliv jiné karty, která prostě normálně vydělává např. těch 6 rublů je znázorněna jedna šestirublová mince. Je to opravdu jisté, že tkalcovna a loděnice prostě když je máte "vydělávají" /jedna každá tato karta/ 6 rublů?

23.6.2013 09:53:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Lodenice + Tkalcovna
Jsou to obe vylepseni! Tak proto zvysuji prijem a pridavaji bod. Zahodis pastyre a vymenis ho za tkalcovnu. Tim padem ti zvysi prijem o 3 a prida bod.

Suma sumarum dostanes pri vyhodnoceni 6 penez a bod.

23.6.2013 18:35:57

Tkalcovna
Tkalcovna ma 6 rublov ale žiadni bod tam neni.Lodenice ma 6 rublov a jeden bod

23.6.2013 20:26:32

andík
ano, jsou to obě vylepšení, jak píšeš, ale truhlářství, kožešnictví a zlatotepectví je také vylepšení a u obou je normálně napsáno "výdělek x rublů" Kdežto u loděnice a Tkalcovny je napsáno "zvyšuje výdělky na x rublů", proto mi to vrtá v hlavě...

24.6.2013 08:53:02

Lodenice a tkalcovna
oni totiz jako vylepseni zvysuji vydelek rublu. Ostatni ne :)

Nehledej v tom zbytecne slozitosti!

24.6.2013 14:08:19

andik
tak teď jsi mi to jednou větou objasnil /jako jediné zvyšují výdělek - to je ONO. Mnohokrát dík!!! :-D

24.6.2013 14:13:20

Vybíráme z Bazaru

Zákon ulice - nová
Zákon ulice - nová
Akt. cena: 245 Kč
Končí za: 5 hodin

Offcanvas