Duchové ostrova

xxxxxxxxxo hodnoceno 366x (Seznam vlastníků)

Duchové ostrova - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy, Období kolonizace
Herní kategorie: kooperativní, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box & REXhry
Greater Than Games, LLC
Lacerta
Autoři: R. Eric Reuss
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Příliš mnoho kombinací?

Dělal jsem si teď menší výpočet - když vezmeme hru i s oběma promy, tak to se dvěma duchy dělá 66 kombinací v základu + 396 kombinací za každou mocnost. Ty jsou 4, takže celkově to dělá 1650 možností, jak hru hrát. A kde jsou scénáře... No, prostě je to masakr. Uvažuju, jestli tohle už prostě není moc. Tohle nikdo nemá šanci všechno dohrát. Ano, kdyby partie trvala 15 minut, tak by to možná ještě šlo, ale tady trvá cca hodinu. Neříkám, že je špatně mít hodně možností a mít možnost si vybrat, co chci zrovna hrát, ale tady už mi z toho jde trošku hlava kolem :D

Ale plán je jasný - nejdříve zkusíme vyhrát všechny kombinace duchů bez mocností, pak si asi vybereme oblíbené duchy a zkusíme porazit nějakou mocnost ;)

BTW: Do souborů ke stažení jsem přidal záznamový arch se všemi možnými kombinacemi, tak až to admin schválí, tak si budete moct i vy zaznamenávat své úspěchy ;)

21.3.2022 09:55:56

Za mě jedině dobře, že tam je hodně možností.

A opravdu dáváte jednu hru za hodinu?

21.3.2022 10:07:30

Nebral bych to tak, že jsou to všechny možnosti, co byste měli/chtěli odehrát. Spíš to ber tak, že hra je škálovatelná pro velké množství hráčů různých úrovní a zkušeností. Co pro začínajícího hráče bude na začátku těžké, může být pro jiné hračka a je pro ně zbytečné, aby se tím “zdržovali”, když si můžou naložit pořádnou obtížnost, pokud chtějí. Takže je to spíš jen o úhlu pohledu. Za mě je skvělé, že má hra tolik možností pro tolik lidí. Možná bych dokonce ocenil ještě jednodušší módy, protože na začátku hra působí velmi velmi obtížně.

21.3.2022 10:09:54

Masakr. Já to budu hrát jen v sólu za 1 ducha, ale i tak to je teda pěkný nášup. Ale za mě jedině dobře, vysokou znovuhratelnost prostě chceš mít.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

21.3.2022 10:26:30

@Duirin První dvě hry jsme dali každou za úmorné 3 hodiny, ale pak se to výrazně zlepšilo a další dvě partie jsme dali za hodinu - první jsme si duchy prohodili a vyhráli jsme, pak jsme si vzali nové duchy a za hodinu jsme prohráli. Pak jsme to zkusili znovu a za hodinu a půl jsme vyhráli. Takže si myslím, že v reálu bude každá partie trvat tak 60-90 minut se dvěma duchy (podle toho, jak se člověku bude dařit). Vy to hrajete rychleji nebo pomaleji?

21.3.2022 10:30:16

Časově bych to nechtěl hodnotit, protože mám za sebou jen dvě hry za jednoho ducha, každá asi tak za 1,5 h s nahlížením do pravidel. Domnívám se, že se dostanu pod jednu hodinu až budu mít pravidla zafixovaná.

Domnívám se, že velká variabilita, i když ji plně asi nikdo nevyužije, je jedna z přednostní a popularity hry. Rozhodně bych velice dobře hodnotil poměr cena “výkon”.

21.3.2022 12:32:08

Vysoká variabilita je ok, pokud je to v nějakém rámci možností (např. u Agricoly chodí vždy stejné akce, ale v jiném pořadí, mění se karty malého vybavení a profesí, což jsou ale poměrně minoritní věci, viděl jsem lidi hrát - a vyhrát - i víceméně bez nich). Tady je to pro mě víc furstrující v tom, že změna ducha/mocnosti je poměrně zásadní a v podstatě pak člověk hraje “tak trochu jinou hru”. A myšlenka na to, že ji asi nikdy neprozkoumám úplně do detailu, zamrzí :) I pocit paralýzy z přemíry možností částečně sdílím.

Nicméně i přesto (nebo pro někoho možná právě proto) jsou Duchové moc pěkná hra a jsem rád, že se lokalizace dočkala :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

21.3.2022 13:00:37

O vikendu jsem si na solo vyzkoušel na základní hře všechny duchy, včetně promo 1 a 2. Průměrná doba hraní do 30min. 2 partie - 45min, 3 partie -20min. 

Testoval jsem postupně od nejlehcich po nejtěžší, paradoxně ty nejtěžší se hráli nejsnaz.

Variabilita je opravdu obrovská a myslím, že každý si ve hře najde to své co ho bude bavit. 

Ja se těším na další průzkum scenaru a národů. 

Na to jak jsem tu hru nechtěl (grafický mě to nelákalo a ten hype okolo), nicméně jsem moc rád, že jsem podlehl… Na stole je to o něčem jiném, než na fotkách.

21.3.2022 14:18:18

Jo, je to super hra, o tom žádná ;)

BTW: Záznamový arch už si můžete stáhnout, kdybyste tam našli nějakou nedokonalost, tak dejte vědět, opravím ;)

21.3.2022 15:02:01

@LurDaeron K tomu záznamovému archu možná nějaké vysvětlivky jak jsi to myslel.

22.3.2022 08:28:49

@Nomad No můžeš si tam zaznačovat, kterou kombinaci se ti už podařilo vyhrát, abys jí pak někdy v budoucnu nechtěně nehrál znovu. Je tam vždycky kombinace 2 duchů + mocnost a její obtížnost (1-6). První tabulka je bez mocnosti, proto tam nejsou obtížnosti.

22.3.2022 09:19:34

@Nomad Já tomu rozumím tak, že si můžeš odškrtávat, jestli jsi vyhrál hru za ducha Živoucí síla, pokud jsi hrál s duchem Náhlý úder blesku atd atd. Jak psal ve vlákně, aby jsi si mohl sledovat, jestli jsi zkoušel všechny kombinace na všechny obtížnosti (proto ty čísla u národů). Znamená to ale, že se to zaměřuje jen na hru dvou hráčů (dvou duchů), tzn neřeší to sólo za jednoho ducha nebo hru za 3 nebo 4 hráče. 

@LurDaeron  Sice ten záznamový arch já určitě využívat nebudu, ale pokud ho chceš mít úplně kompletní, tak v promo 2 byly kartičky pro duchy s nízkou obtížností, které tyto 4 duchy nějakým způsobem modifikují a to tvůj arch nezahrnuje.

Já si teda myslím, že i když bys hrál stejnou hru (obtížnost, duchové a případně scénář) 2x za sebou, tak může mít dost rozdílný zážitek každá z nich, podle toho, jaké schopnosti si nadraftuješ nebo jaké karty strachu máš zrovna ve hře. Ale každý může hru hrát takovým způsobem, jakým mu to dává smysl, což je určitě fajn. :)

22.3.2022 09:28:12

Po precteni tematu jsem si napred rekl ¨no a?¨, ale po zamysleni je to mozna prave ten duvod proc jsem hru predal dal - je to tolik kombinaci, ze nektere nejsou vubec odladene. Nekteri duchove naprosto nefunguji v nekterych scenarich. Coz nerikam jako clovek, ktery to jednou zkusil (dohrano 30x). V takovych situacich mi pak vadi, ze ja jako hrac mam tak volnou ruku udelat si hru jednoduchou nebo nemoznou na vyhrani ciste volbou duchu. 

Nevim jestli to bylo uz v zakladni hre, nebo rozsireni, ale byla tam tabulka s doporucenymi obtiznostmi… ja bych asi uvital, kdyby tam byli doporuceni duchove - takova mini kampan. Snad v pristim rozsireni… 

Cili nekomu ta volnost muze sednout, ale pro me to je spis pocit ala ¨nedotahnuty design¨ maleho vyvojarskeho tymu… 

Coz nic nemeni na tom, ze jsem si tech 30 her uzil.

22.3.2022 10:42:03

@dandyy zaujimavy pohlad :D. Asi sme hrali obaja inu hru teda

22.3.2022 10:48:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Souhlas,zrovna scénáře bývají docela nevyvážené a dost záleží s jakými duchy se hraje, proto už je nehraju,ale hraní proti nepřátelům pořád funguje solidně i když i tam jsou výkyvy,ale není to tak hrozné a uhrát se to dá se všemi duchy, navíc události z rozšíření to zas o něco zpestří, takže se to opravdu jen tak neohraje a to se chystají další rozšíření :-)

22.3.2022 10:53:52

Jeden ze zajímavých názorů od zkušeného hráče (první příspěvek v následném vláknu), proč si hru nepořídit: http://www.deskozrout.cz/topic/8939-spirit-island-kooperativni-hlavolam/#entry172129

Podle tohoto názoru (a já mu věřím), pouhý hlavolam bez zábavné nečekané improvizace.

22.3.2022 12:39:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Má pravdu a tím vznikl i problém u mýho prvního dojmu po úvodní hře. Pravda, má chyba, že jsem si o hře nezjistil víc informací, ale.. ona to není hra, jakou jsem očekával. Připomíná mi to hry Tower Defense na mobil. Od začátku vím, co přijde a musím se na to připravit a hledat nejlepší řešení. Já čekal hru a ne hádanku. Na druhou stranu, teď, když vím, jaká ta hra je, tak mě začala bavit, když už vím, co od ní můžu čekat.

22.3.2022 12:56:52

@kren proto jsme to po prvni otukavaci hre zacali hrat s udalostmi z rozsireni, take by mi to jinak prislo az moc suche

22.3.2022 13:00:58

Po pár hrách jsem také začal přemýšlet jestli mě Duchové ostrova budou dlouhodobě bavit. Zatím mi dostatek překvapivých situací připravuje nezkušenost se hrou, přestože ji na základní obtížnost zatím zvládám. Zvážit všechny možnosti, když se blíží balíček karet kolonizátorů ke konci, celkem zamotá hlavu, naproti tomu výhra po 5-6 kolech přináší pocit, že jsem si ani pořádně nezahrál. Věřím, že po odehrání více her každý získá zkušenost, která volba je výhodnější, přestože může být na první pohled rovnocenná s jinou.

Chtěl jsem se zeptat, jestli některé rozšíření nepřináší do hry zajímavou improvizaci? Rozšíření které přidá jen nové duchy není ani potřeba, je jich dost. Na druhé straně pokud by bylo improvizace hodně, hra, které není lehká by se mohla stát nehratelnou.

23.3.2022 14:50:09

Obě rozšíření přináší balíček událostí, a také přidávají další prvky jako zvířata,nemoce,se kterými pracují jak karty,tak noví duchové a právě události. Události ti někdy uškodí, někdy pomůžou, dává to do hry určitý prvek překvapení a celkově pak ostrov působí, že si žije svým životem, Dahani se rodí nebo umírají kvůli nemocem, šelmy přepadají kolonizátory atd. Já od druhé hry začal hrát s těmihle věcmi a jen k základu už bych se vracet nechtěl. 

23.3.2022 15:06:51

Ano, bez rozsirenich je to hra s minimem nahody na kooperativni hru, a proto dle me ma obecne takovy uspech. Kdyz pak nekdo pise, ze se to s This war of mine neda srovnavat… tak si reknu, ze si o hre nezjistil nic dopredu a prijde mi to stejne jako jit na film Titanik, a pak si stezovat, ze to nebyl horor…

Na druhou stranu i ja jsem rad za udalosti a i dalsi karty zpustoseneho ostrova z rozsireni, ktere upravuji deterministicnost hry pro me na idealni uroven.

23.3.2022 18:27:38

Sam hraji primarne solo za jednoho ducha a i tam je dost kombinaci. 24 duchu x 7 mocnosti. Treba se mi casem podari porazit vsechny. Muj aktualni stav: https://ibb.co/dJ27mMf

 

(A jinak je super to mnozstvi variability. 2 hry za ruzne duchy se od sebe lisi vic nez nektere deskovky mezi sebou)

23.3.2022 18:35:08

Máte na mysli obě rozšíření nebo jen Jagged Earth ?

23.3.2022 21:45:12

Události jsou v obou, Jagged Earth je nabušenější krabice, kde je hromada duchů,ale už mají minimálně střední komplexitu, někteří i extrémně vysokou,ale zas jsou tam opravdu výborné nápady,jak fungují. 

23.3.2022 22:03:43

Vybíráme z Bazaru

Unmatched trex a sattler
Unmatched trex a sattler
Akt. cena: 520 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas