Barrage - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Novověk
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Cranio Creations
Autoři: Simone Luciani
Tommaso Battista
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je

podělte se o postřehy.
9.9.2019 08:06:57

V pátek
jsem dostal příležitost zahrát tuto novinku. Přináším pár poznatků.

- Hráli jsme KS edici, tak nevím, co vše je ex
- Hráli jsme ve 3, 2 poprvé, třetí asi 4 hru
- Hráli jsme základní variantu
- Hra trvala 2,5 h
- Nahráli jsme okolo 120 - 130 bodů

Toliko objektivní aspekty. Teď subjektivní:

- Hra se mi moc líbila
- Pravidla intuitivní
- Moc hezká gradace
- Produkce není tak strašná, jak to z netu vypadalo - kapky se sice nedají sebrat, ale není to třeba - po plánu se posouvají. My navíc měli plán dual layer, takže pokud ji někdo sbíral, tak ji posunul na hranu a sebrat šla dobře. Kola dejme tomu - když se s tím manipuluje opatrně, jde to. Akorát u jedné desky bylo špatně vyseknuté jedno okýnko, což zamrzí.
- V druhé časti hry se stávalo, že jsme stavěli na plán jen proto, abychom stavěli (otočení kola, bonus, počet budov), což působilo trochu proti konceptu hry, ale předpokládám, že to se v plné verzi změní.

Resumé:
Hra mě zaujala na první dobrou (i když jsem si původně myslel, že půjde o nějakou válečnou hru - viz dvojsmyslný název hry a časové zařazení). Tohle téma se mi osobně velice líbí. Ekonomické euro s velmi silně provázanou mechanikou a tématem (i když stylové by bylo, kdyby se budova postavila až po dokončení obrátky ;-)). Po prvním zahrání se mi moc líbí i mechanicky a doufám že si ji zahraju více.

9.9.2019 08:27:40 | Upraveno autorem (porovnej)

dojmy
Pre mňa je to jedna z najlepších hier, aké som kedy hral!

Skvelý dizajn, vysoká miera interakcie medzi hráčmi, výborné a pritom jednoduché mechaniky, nutnosť premyslieť si ťahy dopredu, a všetko je so všetkým tak nejak nádherne prepojené. Bez výroby energie to nejde, ale zas netreba hromadu priehrad a elektrární, niekedy stačí aj jedna, ktorú hráč dokáže skvele využiť. Inokedy dve, položené veľmi strategicky. Skrátka - mnoho možností, ako vyhrať.

Nemám pocit, že by sme stavali iba preto, aby sme stavali. Stavali sme kvôli bonusom na konci kola, takže to v duchu hry určite je. A ak aj hráč stavia, a nevie vyprodukovať energiu, tak je mu to nanič. Ale keď už mám engine rozbehnutý, tak ďalšie stavby sú samozrejme zdrojom ďalších bodov.

Ja som nadšený - Barrage ma veľmi prekvapil, a takisto mi vôbec nevadia ani malé kvapky, ani nemotorné kolesá. Je s nimi trochu viac manipulácie, než by mohlo byť, ale nie je to nič, čo by mi kazilo zážitok z hry.

Fakt si dovolím tvrdiť, že tá hra u mňa okamžite vyskočila na najvyššie priečky. A dokonca mám pocit, že ma baví o máličko viac než Black Angel! Uvidíme, ako to bude, keď zahrám viac Black Angelu, ale zatiaľ je Barrage pre mňa hrou roka!

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

9.9.2019 09:46:02 | Upraveno autorem (porovnej)

právě,
že stavíš například elektrárnu kvůli bodům, a navíc do takového místa, aby se ti to počítalo do závěrečného hodnocení, takže už na začátku víš, že nebude vyrábět energii. O tom mluvím, že je to trochu proti myšlence hry. Ale jsem ochotný přimhouřit oko, přeci jen je to euro a hraje se na body...

9.9.2019 10:01:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Cardinalle
Pekne sa to cita, zas som o kusok viac nakloneny k tejto hre :D . Teraz si ficime na Brass birmingham - takze si este pockam, snad na druhy print "opraveny" . Ale uz na kickstartery som vedel, ze to bude pecka.

9.9.2019 11:00:04

Pozitivni dojmy
Jsem rad za ty pozitivni dojmy. Moc se na to tesim a modlim se at mi prijde z tlama games krabice s komponenty v poradku

9.9.2019 11:30:57

Pelly
no ano, z tohto pohľadu je to trochu "netematické" - postaviť elektráreň, ktorá nikdy nevyrobí žiadnu energiu, to máš pravdu. :)

Ale na to, že je to euro, je to nadpriemerne tematické, takže tiež nad tým prižmurujem oko. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

9.9.2019 11:32:52

RE: Beholder
Jak jsi spokojen s verzí z Tlamy? :) Dost to zvažuju koupit kamarádovi k vánocům, euro má rád a hlavně studuje vodní stavby, takže celkem trefa :D

14.12.2019 18:30:40

Drauder
Pokud se ptas na komponenty, tak misto kontroverznich sklenenych kapek jsou drevene a kola jsou poresene celkem usmevne. Ta stredova hvezdice je podlepena kulatym papirem. Takze se netoci samotnou hvezdici ale celym jakoby dalsim kruhem v kruhu :)

Takze za me asi ok :)

15.12.2019 11:33:11

Drauder
Pokud se ptas na komponenty, tak misto kontroverznich sklenenych kapek jsou drevene a kola jsou poresene celkem usmevne. Ta stredova hvezdice je podlepena kulatym papirem. Takze se netoci samotnou hvezdici ale celym jakoby dalsim kruhem v kruhu :)

Takze za me asi ok :)

15.12.2019 11:33:13

Kola-Belohonder
"Takze se netoci samotnou hvezdici ale celym jakoby dalsim kruhem v kruhu :)"

Tak to je taka ta opravena verzia, to je celkom fayn. Inak sa daju kupit v roznych shopoch drevene laserom vyrezavane kola. Ale vizualne sa to k tomu moc nehodi :)
A kvapky su drevene? To je tiez fayn.
Inak Beholder bral si aj rozsirenie? Tak su kola take iste? Jednotlive národy sa hrajú odlisne?
A este jedna otazka, ake to je vo dvojici?

15.12.2019 11:43:00 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMANsvk
Rozšíření jsem ještě zatím nerozbaloval.

A hru samotnou jsem ještě nehrál, takže nevím.

15.12.2019 13:29:07

OK
Tak nic :)

15.12.2019 13:35:48

:-(
Tak mne prišiel včera balík z TLAMA , všetko by bolo v poriadku až na to , že mi chýba všetkých šesť trojkových bagrov. No čo už, po sviatkoch im napíšem teraz to asi ani nemá zmysel riešiť, všade majú zmätok. Hádam mi to pošlú.

17.12.2019 10:00:30

Po druhej hre
si dovolím napísať, že toto je najlepší worker placement od čias Agricoly!

8.1.2020 12:33:42

springb
To ma teší, nechces to popisať blizsie? Uprimne by ma to zaujmalo. Inak aka je hra vo dvojici nevies? Myslis, ze moze trpiet tymto poctom hracov? Dakujem

8.1.2020 12:41:56 | Upraveno autorem (porovnej)

vo dvojici
je menej konfliktná, hráči majú viac miesta na mape, inak sa nič v podstate nemení. Akčných políčok je menej, takže tam tlačenica zostáva, a rozbehnúť výrobu elektriny je stále rovnako náročné.

A rozšírenie je skvelé, ja by som to už bez neho nehral!
Mal som možnosť sa rozprávať s autorom hry, a potvrdil mi, že hra bola už od začiatku dizajnovaná s tými mechanikami, ktoré sú v rozšírení.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

8.1.2020 13:26:23

Cardinalle
Hru uz velmi a dlho zvazujem ale stale neviem ci do toho ist. V com je to rozsirenie take dobre, ze bez neho by si to uz nehral. Nieco ako Great western trail a jeho expanzia? :)

8.1.2020 13:51:37

springb
no, tak to je odvážne a zase nepreháňaj :)

8.1.2020 17:58:18

stOKYi
Hru som hral 2x a dva krát vyhral, takže to podľa mňa bude láska na prvý pohľad!

8.1.2020 18:07:19

JAHMANsvk
Rozsirenie pridava do hry dalsi strategicky element, pricom hru nepredlzuje, ako je to u mnohych inych rozsireniach. Pridava dalsie moznosti, ktore sa daju skvele kombinovat s existujucimi moznostami v hre.

A ako som pisal, takto bola povodne dizajnovana, az neskor sa vydavatel rozhodol, ze to da ako rozsirenie, pravdepodobne z dovodu toho, ze takto vedia na tom zarobit viac. Ale "cela plnohodnotna" hra je v tomto pripade zaklad aj s rozsirenim dohromady.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

9.1.2020 11:48:57

Cardinalle
Jedine co ma trochu odradza (ja viem ze to neni az podstatne) je kde sa tato hra nachadza v rebricku BGG. Doma sme na 90% eurohraci. Hry, ktore nas bavia a povazujem za skvostne su aj v bgg rebribricku vysoko. Su to napr. Brass Birmingham (to je uplna pecka) ako graficky, tak spracovanie, tak hrateonost a hlavne velka interakcia medzi hracmi, Lorenzo il Magnifico (super klasika) s skaredym dizajnom, ale to nas nikdy neodradi pokial je hra mechanicky dobra, dalej Great Western Trail (s expanziou uplna topka), 7divou duel, Studena valka, Scythe, Wingspan (jednoducha rodinna hra). Na vela hier polovicka pozerala z vysky a myslel som, ze pojdu z domu, ale nakoniec si ich oblubila a dostala sa do toho a casto krat ma vyklepe aj v zlozitych euro hrach. Tak dufam, ze Barrage by bol ten isty pripad. Ked som jej o tom hovoril tak krutila hlavou, ze chcem vyrabat elektrinu, ze ju to nebude bavit. Ale tak to iste bolo aj pri Brass B. :D. Pokial pojdem do Barrage, tak jedine s rozsirenim to som mal rozhodnute uz davno. Tak dufam, ze hra ma nesklame. 7.7 znamka oproti 8.6 pri brass birmingham alebo oproti lorenzovi mi pride ako velky rozdiel. Cital som si aj vela hodnoteni tejto hry a su take makove, raz dobre raz zle. Casto sa pise, ze vre neexistuju rozne strategie ako zvítazit, ze nie je variabilna a ze je linearna, ze hras proste stale to iste dookola. A to ja naozaj nemam rad, v takom GWT alebo Lorenzovi mozes hrat na desiatky spôsobov a stale je čo vymyslat a kombit. Prosim povedzte mi, ze tento prvok je aj v Barrage :D. Preto som stale na pochybach. Zas kupovať niečo a obratom to dať na bazar ma už nebaví, teraz si 3x radsej rozmyslim ci hra je pre mna a ci nas bude baviť, kým do nej idem. Samozrejme nie vzdy sa to dá bez zahrania zisťiť. Ale ja vyzadujem pestrosť, viac výťazných strategií, kombenie velkú rehratelnosť, a nie linearnosť a hrať dookola stale na to isté.

9.1.2020 12:37:18 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMAN
Nížší hodnocení na BGG bude dost možná souviset i s tím, že KS verze spoustě lidem přišla v dost špatném stavu, zprohýbané desky, poničené komponenty a tak podobně. Bylo kolem toho docela dost povyku.

9.1.2020 13:15:34

BGG
Hra dostala hromadu zlych znamok este pocas vyroby, lebo Cranio Creations nekomunikovali dobre, par vecami nastvali backerov, a ti im "za odmenu" dali zle znamky davno predtym, nez hra vobec bola vyrobena. Potom sa zacali objavovat ludia z opacneho tabora a zacali hre davat 10. Davno predtym, nez vobec bola vyrobena. Takze tolko k hodnoteniu na BGG, mozes ho kludne ignorovat.

Za mna je to hra roka, a to je co povedat, lebo som tych hier vydanych v roku 2019 hral vyse 100 tento rok, a konkurencia bola asi najvacsia za poslednych 20 rokov. Je to hra o budovani elektrarni a vyrobe elektriny, takze to proste v tej hre robit budes, inak to nejde. Executive Directors davaju kazdej hre iny nadych, lebo s kazdym sa hra inak, a kazdeho treba vyuzivat inak. Vela zavisi od toho, kde a ako zacnu stavat ostatni hraci, kde a ako bude tiect voda, atd. Co fungovalo v jednej hre, nemusi uplne fungovat v inej. Interakcia medzi hracmi velmi vysoka. A v kuse sledujem, co sa v hre deje, nema to hluche miesta. Zatial sa to pacilo vsetkym, s ktorymi som to hral.

Ale to som ja, takto to vnimam ja. Ked nie si stale rozhodnuty, tak to nechaj tak, neber. Alebo si daj tu namahu, vyskusaj, a pripadne das na bazar dalsiu hru. Ja uz som ich predal postupne asi 100, nevidim v tom problem.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

9.1.2020 15:13:19

Cardinalle

A co ta linearnost? Stale hras to iste, alebo ciest k vitastvu vedie niekolko? Dokaze byt hra zaujmavá aj po xy hrách a je stale co vymyslat?

9.1.2020 15:16:56

JAHMANsvk
Ja neviem, co pre teba znamena vymyslat stale nieco nove. Napr. 7 divov sveta som hral najmenej 50 krat, a stale ma bavi, lebo nikdy neviem, ako sa hra vyvinie, ale myslim, ze tam nie je uz co vymyslat.

V Barrage musis vybudovat priehradu, turbinu, aj elektraren, bez toho to nejde. Potom sa mozes zamerat na budovanie stavieb, alebo na este viac elektrarni, a mozes si pomoct cez specialne budovy, alebo cez viac strojov na stavbu, alebo cez plnenie kontraktov a zisk bonusov z kontraktov... ja neviem, co este by som viac napisal. Ale aj tak budes vzdy potrebovat priehrady a elektrarne a budes potrebovat vyrabat elektrinu, lebo o tom ta hra je.

Aj v GWT musis nakupovat karty, stavat nejake svoje budovy, lebo bez nich to nejde. A prides do Kansasu a podla hodnoty stada sa mozes niekam posunut, ale keby si mal zakazdym hodnotu 6, tak sa moc neposunies nikam. Takze stale musis produkovat nejaku hodnotu, kazde kolo. Je to linearne? Ak nie, tak ani Barrage nebude.

V sekcii videa je aj navod, uvidis, co vsetko sa tam da robit, ale viac uz mozes zistit len tym, ze si to zahras.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

9.1.2020 16:05:31

Vybíráme z Bazaru

Mech vs minions EN s CZ pravidly
Mech vs minions EN s CZ pravidly
Akt. cena: 3100 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas