300: Země a voda

xxxxxxxxoo hodnoceno 55x (Seznam vlastníků)

300: Země a voda - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Nuts! Publishing
Schwerkraft-Verlag
Autoři: Yasushi Nakaguro
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Ahoj, jaké to je? :-) 

29.1.2022 13:43:42

Zahral som si ju zatiaľ 1x a dojmy sú pozitívne.

Čo sa týka priebehu hry, bolo to ako na hojdačke.
Gréci mali počas prvých kôl navrch. Peržanom sa nedarilo prelomiť obranu Grékov a to ani s dvojnásobnou prevahou vojsk (hral som historicky verne :)).

Rozdielna sila armád je v hre poriadne cítiť a hráč za Perziu si ide neraz pri súbojoch vytrhať vlasy. Na druhej strane počet akcií (talentov), ktoré má Perzia k dispozícii musí byť nočnou morou pre Grécko. Udalosti na kartách sa vryjú do pamäti celkom rýchlo a verím tomu, že po 2-3 hrách už hráči viac kalkulujú s tým, čo môže zahrať súper.

Po prevahe Grékov v úvode (po dvoch ťaženiach o 4 body) nakoniec došlo k obratu a bolo z toho presvedčivé víťazstvo Peržanov. Napriek tomu som bol počas posledných dvoch kôl v napätí, či moja stratégia zafunguje. Mám dojem, že slabina Peržanov je v zásobovaní. Ak by hráč za Grékov prerušil moju zásobovaciu trasu na severe Grécka, znamenalo by to okamžite prepad niekoľkých bodov a stratu značného množstva vojsk. V poslednom ťažení som navyše vytiahol “Náhlu smrť kráľa” a Peržania sa mohli radovať z víťazstva. :)

Na prvé zahranie sa mi hra páčila a rád by som si ju vyskúšal aj za Grékov.

2.6.2022 22:56:51

Jak je to se znovuhratelností a co partie, jsou hodně odlišné jedna od druhé nebo je každá jiná, co se průběhu týká. Je mi jasné, že se to bude měnit hráč od hráče, ale i tak.

18.8.2022 05:33:15 | Upraveno autorem (porovnej)

No tak pocity po třech hrách jsou zatím rozporuplné - 3 hry → 3 jednoznačné výhry Peršanů. Nevím jestli jsme něco nehráli blbě, ale zatím mi to nepřijde úplně vyvážené. Ale byly to první hry, tak třeba je jen těžší se dostat do strategie Řeků. Hlavní problém u Řeků vidím v tom, že mají buď málo karet nebo málo armády. Nebo málo obojího. Karty jsou velmi důležité jelikož dávají celkem silné události a navíc jsou nepostradatelné už kvůli tomu, že bez nich se ani nepohnete. Za všechny 3 hry nezískal hráč za Řeky ani jeden bod na konci vojenského tažení. Hned na začátku hry si Peršan postaví most a roztahá se po Asii a s loděmi (a jednotkami) obsadí postupně i ostrovy. Tím má náskok pěkných pár bodů při bodování. Aby se Řek mohl přesunout po moři a dobýt ostrovy tak na to vypotřebuje už tak malý počet karet a jednotek a přitom se potřebuje nutně soustředit na to, aby se mu tam po souši Peršan moc neroztahoval. Navíc samozřejmě musí udržovat stav jednotek v metropolích aby se nestaly snadnou kořistí. Což pro Peršana není až takový problém nechat jednotky “doma”. Pro Řeka je určitě důležité odstřihnout Peršana od zásobování. To se nám ale ani jednou pořádně nepovedlo. Jako když jdete se 4 Řeky proti 3 Peršanům aby jste odstřihli zásobování, házíte na šestku a soupeř jen na 4 tak se zdá že je to jasná výhra. Výsledek? Vyhrál Peršan a zbyla mu jedna jednotka. Kostky tam holt dělají hodně. A bohužel jedině na co se může Řek spoléhat je právě na vítězství v bitvách kde třeba má i méně jednotek. A když to pak dopadne takto, tak má Řek po ptákách. Bez armády… bez odříznutí zásobování si pak Peršan může obsazovat co chce.  A když se ještě vrátím k událostem na kartách - ty jsou na první pohled silné pro oba hráče zhruba stejně. Jenomže Perský hráč má možnost silné Řecké události zaříznout (události spojené se Spartou) takže je Řek nezahraje. Naopak to nejde. Navíc když Peršan zahraje kartu Mardoniova jízda a ta v boji (když počítáme silné přečíslední armád) je opět zdrcující. Ano je tam jedna counter-karta ale to to úplně nezachrání. Navíc když se zase Perský hráč může podívat Řekovi do karet a tu kartu vyřadit nebo s ní aspoň dopředu počítat. Prostě se mi zatím zdá, že na všechno co může Řek vymyslet, má Perský hráč v rukávu něco, čím mu to všechno zařízne. No, jsou to první dojmy tak uvidím jak to bude dál a jestli vymyslíme nějakou dobrou taktiku za Řeky jak Peršany překvapit a zaskočit. Jaké máte z vyváženosti dojmy a zkušenosti vy? Vyhráváte 50:50 nebo taky u vás vyhrávají Peršani? Nebo dokonce Řekové?

18.8.2022 23:09:48 | Upraveno autorem (porovnej)

@Creatides Nám hra dorazila včera, dali jsme dvě partie. 1 vítězství Peršané, 1 Řekové. Já hrála za Řeky, první hru naprosto bez jakékoli šance (ale jsem si vědoma chyb plynoucích z neznalosti). Druhou hru jsem to držela zuby nehty, na konci 4. kola jsem měla 1 bod na své straně byť mi právě ve 4. kole extrémně nepřály kostky. Na začátku 5. kola jsem měla štěstí a Peršanům umřel Xerxés. Kdybychom ho dohráli, neměla jsem šanci… Zatím myslím, že Řekovi musí trochu přát kostky (a Peršanům umírat králové!), ale nějak to uhrát jde. Peršan to má víc na pohodu. Další hry řeknou víc.

19.8.2022 11:48:50

Ahoj, máme 3 hry za sebou. Jednou jsem hrál za řeky - první hra - totální pojezd, pak jsem to hrál solo a testoval co lze dělat opět Řecko prohrálo a pak jsem hrál za Persii a přítelkyně za řeky. Bylo to vyrovnanější ale stejně Peršané vyhráli obsazením metropolí v 5 tažení a maximálním počtem bodů.

Navíc mi vadí nejasně vysvětlené některé karty, jejich posloupnost hraní a posloupnost hrání akcí na nich.

Navíc ty kostky jsou fakt nemilosrdné.

Můj pocit je rozporuplný 

+ ano hezká malá válečná hra, strategie, asymetrická. krátká doba hry

 - zatím velká nevyváženost ve prospěch Persie, ne úplně dobře napsaná pravidla, nejasnosti na kartách

 

23.8.2022 08:48:46

@5forPeanut Vidím že máš stejné zkušenosti a i stejné dojmy ze hry. No ještě tomu dám určitě šanci a uvidím jak to bude vypadat dál. Moc se mi nechce věřit že by to bylo tak nevyrovnané. Každopádně kostky dělají hodně to je pravda.

23.8.2022 12:09:09

Mám za sebou pár her a nepřijde mi to nějak přesílené z pohledu Peršanů. Zkoušel jsem různé herní postupy za obě strany a přišlo mi, že Řek ze začátku víc vyčkává co Peršan udělá a případně mu provede výsadky ze zálohy, zatímco Peršan se musí tlačit do Řecka, což ho stojí spoustu zdrojů a času. Řekovi stačí vyčerpat Peršana a pak mu odstřihnout většinu armády od zásobování a má smůlu. Výhoda Řeka je, že všechny své kroky provádí jako druhý a může reagovat na kroky Peršana. Vyčkává co Peršan udělá. Vše je samozřejmě ovlivněno náhodou v podobě kostek, ale ta se dá ovlivnit i kartami. 

Zažil jsem i hru za Řeka, kdy mi nepadlo nižší číslo než 5 a Peršan ani neházel a jen odhazoval své kostky. Ta hra je za mne velice dobrá a i přes tento zážitek chtěl soupeř zkusit další hru a hledat možnosti, jak vyhrát a to za obě strany.

Za mne je ta hra na designovaná a vyvážená dostatečně, aby odrážela historické události řecko-perských válek.

23.8.2022 12:27:58

@5forPeanut Kdyžtak klidně napiš, co je podle tebe na kartách / v pravidlech nejasné (třeba i do nějakého samostatného vlákna), snažili jsme se vycházet co nejpřesněji z originálu, tak ať víme, jestli jsme nebyli důslední, nebo spíš nebyl důsledný originál :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

23.8.2022 14:41:53

Kewe díkec, hodil jsem to do otázek k už založenému vláknu

23.8.2022 18:22:19

Po pár hrách musím říci, že nevím odkud plyne podezření na přesílenost Persie. Zatím s přehledem vedou Řekové o jejichž vojska se moje násobné přesily tříští naprosto spolehlivě (nutno zmínit, že mně obyčejně nepadne na kostkách číslo větší než 3 :D ) Přece jen Řek má na jedné kostce pravděpodobnost jisté výhry (5,6) kola bitvy (bez vlivu karet atd.) 33%, na dvou 56% a na třech 70% bez ohledu na to, kolika kostkami háže Peršan. To je pro mě naprosto nepřekonatelný kostkový problém. To ještě navíc nepokrývá pravděpodobnost výhry s čísly 2-4. Remíza potom nahrává Peršanům…

24.8.2022 16:32:53

Tak po další hře - Vyhrálo poprvé Řecko. Vyhrálo ale hlavně kvůli tomu že se Perské vojka tentokrát vždy rozsekali o ty Řecké (dle původního očekávání že to tak asi většinou bude). Stejně mi ten feeling z toho nepřijde že jsou to plusové body k vyváženosti hry spíš to že opravdu rozhodují kostky. No uvidím ještě po dalších hrách.

25.8.2022 09:26:22 | Upraveno autorem (porovnej)

@Creatides no když ti pomohli Římani tak je to jasné :-)))

25.8.2022 09:31:47

@5forPeanut No to je tak když u toho myslíš na Hannibala :-) Díky, opraveno.

25.8.2022 10:14:50

@Creatides Připluj loděmi do přístavů hlavních měst Peršanů a nepostaví ani jednu loď do konce hry. Bude se pak tlačit po souši a Tobě stačí čekat v pozadí a posléze odstřihnout vojsko v Pelle a Peršan může začít od znovu. Pokud mu takto odstavíš hlavní přístavy, můžeš nechat svá hlavní města volná, Peršan se tam nemá jak dostat. Pak už to závisí jen na kartách v ruce a štěstí u hodů, které jsou víc nakloněny Řekovi. Pokud Řek hodí alespoň 4, přijde o vojsko vždy i Peršan.

25.8.2022 11:42:57

@Karotkaa Ty přístavy, to je hrozná prasárna. Ale obejít se to dá - může stavět i v jiných přístavech, takže stačí, aby udržel aspoň jedno dobyté přístavní město do dalšího kola - všechny mu je Řek snad obsadit nestihne… :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

25.8.2022 13:30:53

@Kew To je pravda. Ta hra je super, ze s kazdou hrou se da prijit s jinou strategii. Nejtezsi je za mne vyhrat za Persana pomoci lodni prepravy. 

25.8.2022 20:06:00

Ako hodnotíte hru s odstupom času?

kedže je tam relatívne málo kariet chcem vedieť či sa rýchlo ohraje alebo ani nie.

14.2.2023 08:11:28

Máme za sebou s kámošem už desítky her a pořád je v té hře co objevovat. S dokonalou znalostí všech efektů karet už lze velice dobře taktizovat, vymýšlet různé strategie, pasti atd. Obě strany mají silné a slabé stránky, mě třeba dneska za řeka dvakrát pojel efekt Karnejské slavnosti, následovaný Hippiásem a Střepinkovým soudem atd.

 

Určitě jde hrát různě za obě strany a za obě přesvědčivě vyhrát. Moc se nám nestává výhra na metropole, většinou na body. Je znát každý krok, každé dobré načasování a maximální využití efektů karet, pasování, lstiovst atd.

 

Kostky mají určitě vliv, ale hraje se na body, Peršan nemusí nutně útočit s hordou neschopných vojáků, může výhry docílit jinak. Řek se nikdy neroztáhne tak jako Peršan.

 

A co hodnotím velice ale velice kladně je tématičnost. Ač nejsem nějakým milovníkem antiky, tak zde nás hra přiměla ke studiu jednotlivých událostíu i postav a nutno podotknout, že toto vymyslet a nakombinovat muselo dát obrovskou práci. Opravdu každá karta, každý efekt má svůj smysl, svou dobu a své historické místo.

 

Hrajeme s kámošem a nikdy nezůstane u jedné partie…

17.2.2023 03:40:40

Navy

Vďaka za info, pomohlo.

Bal som a že s par kartami sa to ohrá hneď.

17.2.2023 07:08:33

Vybíráme z Bazaru

Danny Trejo (Zombicide rozšíření)
Danny Trejo (Zombicide rozšíření)
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas