Nejlepsi solovka ceskoslovenskych hracu

Dlouhou dobou se zamyslim, jestli se da nejaka hra, ktera je, nebo se da hrat solo, oznacit jako nejlepsi. Donedavna mi prislo, ze tim titulem je Spirit Island. Ale po vydani ceske verze mi prijde, ze tuzemsti hraci to zas tak jednoznacne nevidi. Na BGG mezi “solovkama” vede Gloomhaven, coz je, pokud jsem dobre pochopil, scenarovka, jako Mage Knight a Euthia. Mam pocit, ze v tuzemsku jsou ty naroky a oblibenost trochu jinde nez ve svete. Aktualne jsem zaznamenal, ze na pomyslny trun by se mohla chystat Archa Nova, ktera by mela letos vyjit v cestine. Me, z toho co zatim mam, asi nejvic bavi Hadrianuv val, coz me ponekud znepokojuje :D

27.6.2022 07:46:50

Za mna je to urcite hra Duchove ostrova. :)

27.6.2022 08:24:43

#Xia: Legends of a Drift System 
ale neni v cestine

27.6.2022 16:08:47

Já to vezmu čistě pragmaticky - je to hra, ve které jsem v sólu odehrál nejvíc času :o) Dokonce jsem kvůli tomu musel udělat tabulku, protože jsem to nikdy nezjišťoval. Je pravda, že to je trochu nefér vůči novým hrám, ale to nevadí…

A vítězem se stává:

#Hunters, The: German U-Boats at War, 1939-43 

V této hře jsem od konce roku 2020 (co vedu evidenci) odehrál nejvíc času. Má to vše, co od sólové hry očekávám.

1.Nemusí se u toho moc myslet :o) (což třeba Duchové ostrova nesplňují)

2.Má to kampaň

3.Má to rychlý setup a je to rychle uklizený

4.Je to rychle odehraný (když nemám čas, dám jednu hlídku a stačí)

5.Vypráví to příběh, i když ne v pravém slova smyslu

6.U některých her je potřeba udělat při úklidu Save (uložit rozehranou pozici), zde to odpadá, protože se to stejně rovnou zapisuje na list kampaně.

Je to sice dice fest, ale mně to nevadí, ta hra mě prostě baví

27.6.2022 16:51:16

Nejlepší? Zkus to upřesnit. Tzn. že mě aktuálně nejvíc baví, že jsem na ni strávila nejvíc hodin nebo že bych ji s klidným srdcem doporučila někomu nezkušenému na hraní?

Kupodivu hru, která by splňovala všechna tři kritéria naráz, nemám. 

A to těch kritérií může být i víc. Kupř. produkční vymazlenost, rozsah, inovativnost, množství prodaných kusů a pod. 

A z čeho usuzuješ, že tuzemští hráči nevidí Duchy jako nejlepší,  když např. zde jsou nejlépe hodnocenou hrou?

27.6.2022 17:21:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Moc nerozumim tvemu vyhodnoceni stavu na BGG. Spirit island je tam v solo ankete nekolik let po sobe prvni.

 

To, ze je Gloomhaven na prvnim miste obecne a jde hrat i solo, jeste prece neznamena, ze je to nejlepsi solovka..

27.6.2022 17:22:34

@Houp Tak to asi koukám úplně blbě, Spirit Island nikde první nevidím, můžeš mě, prosím, navést? Možná koukám na úplně něco jiného než bych měl.

@zacinajici Napsal jsem to asi špatně, spíš mělo být nejoblíbenější, než nejlepší. Asi bych to definoval tak, že hra, na kterou když se podívám, tak mám chuť si jí zahrát.

27.6.2022 20:10:12

Za mě nejlepší solo a zároveň příběhová hra: Arkham horror LCG

27.6.2022 21:12:51 | Upraveno autorem (porovnej)

@Bloud no tak pak je to v mém případě #Gloomhaven: Lví chřtán , ale má to nulovou vypovídající hodnotu, protože ten hlavní aktuální důvod je, že ji mám novou a mám ji polorozloženou.

Ale chápu jak ten dotaz myslíš, já když uvažuji o něčem takovém, tak spíš mám jako kritérium: jakou hru bych si nechala kdybych si mohla nechat jen jednu jedinou. 

Pak by hrála podstatnou roli variabilita a znovuhratelnost - a ne čistě aktuální preference.

Nejspíš by to byli ti #Duchové ostrova, ale pokud by se ta jedna hra počítala i s rozšířeními, tak bych měla velké dilema jestli Duchy nebo #Pán prstenů: Karetní hra.

27.6.2022 23:47:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Mel jsem pouzit ono osvedcene “jakou hru bys vzal na opusteny ostrov”? Ale fakt by nekdo chtel hrat Duchy ostrova na opustenem ostrove? :)

28.6.2022 15:25:22

Fakt by někdo na opuštěném ostrově chtěl a mohl hrát jakoukoliv deskovku? :-D

28.6.2022 15:47:30

Já hraju sólovek dost a většina jsou Eura, nikoliv příběhovky či věci s kampaní. Píšu o nich na svým IG.

Mezi nejlepší řadím Spirit Island, ale pak třeba Gaia Project, Great Western Trail 2, Vikomty Západního království nebo Tapestry, které mají skvělý Automy. A aktuálně mě hodně baví malá karetka Sprawlopolis.

V nejbližší době pak vyhlížím v CZ Ark Novu, kde je sólo hodnoceno také velmi dobře.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

20.7.2022 10:06:10

Moje 3 top solo hry su:

1.Robinson Crusoe 

2. Imperium Dejiny 

3.Lesní Požár

14.10.2022 18:29:24

Gamebooky

14.10.2022 19:58:03

Nemám ráda kooperativní hry, hraju je pouze sólo. A musí to být trochu mozkolamy s přiměřenou porcí náhody, takže by mne asi bavil Gloomhaven. Jenže když si představím, že sama obsluhuji takový kolos, asi by mne pokaždé přešla chuť to rozkládat. Je pravda, že sólo moc her nehraju, tudíž nemám velký vzorek k porovnání, ale moje nejoblíbenější sólovka je Pán prstenů LCG. Má obrovskou znovuhratelnost, je to výborná hra a navíc je u ní snadná manipulace, rychle rozloženo, rychle sklizeno. 

14.10.2022 20:59:35

Tak u mě jednoznačně zatím vede Dungeon Degenerates pro svůj osobitý styl, rozsáhlý lore a skvělý kostkový systém.

14.10.2022 22:30:09

Nechci mluvit za ostatni, ale u EURO hracu museji jednoznacne vitezit Duchove ostrova (soukromy odhad). 

Jinak u me je to Marvel Champions a This War of Mine. Champions na rychlovku a TWoM kdyz je volnej vecer :)

14.10.2022 23:52:34

@jerryNBK  Tak za ně nemluv :) Já jsem hlavně EURO hráč a Duchové mě moc nebavili. Můj top sólovek je:

  1. Mage Knight
  2. Euthia
  3. Gloomhaven JotL
  4. Svět divů
  5. Robinson

-------------------------------------------------------
Jakmile nejde hrát za modré, není to dobrá hra :)

15.10.2022 11:12:47

Trošku to rozčeříme něčím více exotickým :-)

Where There Is Discord - jedinečná solitérka od zaniklého vydavatelství, je to trošku kostkovaná, ale fakt zábavná. Anglie si jede srovnat Argentinu, při tom řeší formaci svého loďstva, občas sestřelí (omylem) nějaké civilní letadlo, čímž si to nahne na mezinárodní scéně.. a pak (jestli udrží podporu veřejnosti), tak uskuteční výsadek v Argentině.

Etherfields - z nějakého důvodu a přes cheatování ke konci to je jediná velká příběhovka, kterou jsem solitérně zahrál celou. Bylo to fakt návykové, jak se tam neustále měnilo prostředí a použití karet.

Lví chřtán - jestli nějaký puzzle, tak asi tohle.

Další hry, které si své místo zde zaslouží:

D-Day at …. série
Enemy Actions: Ardennes
Nemos War
Pavlovs House

Asi by šlo mluvit o různých automa variantách atd., třeba Lacerdovky atd. Ale hraní na body mě nějak moc nechytlo. Pak 

15.10.2022 13:11:50

Aktuálně můj TOP5 bez pořadí:

D-Day at Tarawa
Comanchería
Enemy Action: Ardennes
Phantom Leader
Paths of Glory (s CDG Solo systémem)

-----------------------------------
Autor blogu Války v jednom
www.valkyvjednom.blogspot.cz

15.10.2022 13:32:15

Za mě bude top sólovek:

Pán prstenů LCG - pro solo hraní super hra, nakoupil jsem v AJ komplet vše do konce 8.řady, tak mám zásobu na spoustu let

Mage knight - ve dvou jsem hrál jen jednou a spoluhráč byl příliš “přemýšlivý”, takže jedna hra byla na 5 hodin, hraju ji proto výhradně solo se všemi rozšíření a už roky patří k mým top hrám

Robinson - mám k němu všechna velká rozšíření (HMS Beagle, Mystery Tales, Treasure chest) a radši hraju solo, ve víc hráčích většinou někdo hru stejně řídil, tak si to radši po.. sám :)

Arnak - z euroher mám v solo oblíbený Arnak. Nemusí se nad ním přemýšlet až tolik a plánovat tahy dopředu, a s rozšířením je variabilní díky různým chrámům a různým postavám vůdců expedic, takže na rozdíl od řady euroher nelze hrát pořád totéž

Pax Pamir - jedna z mála her, které mě baví hrát v solo s automou, zde je vymyšlena solidně a tahle hra se mi prostě hrozně líbila, i když jsem věděl, že na ni nebudu mít protihráče. 

V-Commandos - nejnovější přírůstek, ale už mě baví tolik, že si k němu pořídím i rozšíření, je fajn, že v týdnu večer po práci si unavený můžu zahrát jednu dvě samostatné mapy, a o víkendu odpočinutý zahrát dvouhodinovou misi.

Papírové doupě - moje top hra do 30 minut, když nemám moc času ani moc sil přemýšlet :´)

 

15.10.2022 13:39:08

Kdekdo tu o sobě píše, že je hráč eurovek, přesto tu nejlepší hru pro jednoho stále ještě nikdo nenapsal. Nejlepším eurem pro jednoho je naprosto jasně Maquis. Kdo nevěří, může si zdarma zahrát šest misí na Androidu.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

15.10.2022 14:34:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Definuj nejlepší. Pokud bych měl jmenovat hru s nejintenzivnějším herním zážitkem v solu tak určitě 7th Continent.

15.10.2022 15:29:31

Díky za tipy, Paths of Glory, Papírové doupě, V-Commandos…

jinak za sebe jsem zapomněl přidat hru co fakt chci zahrát. A měl by to být takový creme de la creme z LCG. Samozřejmě jde o Arkham Horror LCG.

16.10.2022 12:25:17

Vybíráme z Bazaru

Turing machine
Turing machine
Akt. cena: 570 Kč
Končí za: 22 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas