Herní stůl

Zdravím všechny kutily,

Už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych si vyrobil vlastní "convertible" stůl pro hraní deskových her, který by se dal využít i jako obyčejný (kuchyňský) stůl. Způsob provedení, i nástroje nejsou problém. Ale měl bych pár dotazů se kterými mi snad pomůžete. Nejpalčivější problémy jsou v tom jaký typ sukna zvolit, aby se na tom pohodlně hrálo, zvedaly karty, etc... a další dotaz, ten hlavní, jaké udělat rozměry hrací plochy? Zatím jsem uvažoval o 800x1400, ale plně to tom nejsem přesvědčen.

Stůl by byl pro 6 lidí (2 na každé straně plus po jednom v čele)

Stůl je zatím v projektové fázi, a plánuju si to na dlouhé zimní večery (snad), takže za jakékoli konstruktivní rady vám budu vděčný.

31.10.2017 10:04:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Ikea
Tam toho maj. A muzes si to tam rovnou strihnout na miru. Tudiz i polozit na stul a rozhodit si po tom karty. Popripade se poptat nejlepe znameho calounika :) co se dava na pokerove stoly (strejda googl by snad mohl vedet). Sukna z ikey si budes moct dokraslit. Avsak bych odradil od velkeho, detailniho trolla uprostred a dal bych jen neco male do rohu, aby to nerusilo hrani (treba kostky,karty ...). Hodne zdaru a pak dej fotky.

5.11.2017 14:46:00

Andarr
Zalezi, co myslis pod convertible. Jestli duty stul s herni plochou uvnitr a odnimatelnou jidelni deskou nahore, tak to mi prijde hodne zbytecna vec. Pokud je to neco, po cem vylozene touzis a musis to mit, tak ok, ale pak by ta vnitrni plocha mela vyhovovat vsem moznym hram. A soucasne hry se pysni velkym mnozstvim materialu, ktery je potreba nekam dat. Pokud hrajete jen nejake pidlikovani na pul metru ctverecnim, tak na co stul? Za me osobne je 800 malo. Napr. U X-wing se hraje 900x900 plus misto na karty, kostky, zetony atd.
Pokud convertible myslis proste rozkladaci, tak skutecne Ikea. Ja mam stul Bjursta 900-1680x900 a na nektere hry vytahnu jen jedno kridlo, na vetsi hry obe a i tak se obcas ve ctyrech mackame.

5.11.2017 15:57:26

plátno
Pokud chceš hrací plochu natrvalo potáhnout nějakou látkou, tak originál kulečníkové sukno se pohybuje v cenách od 500 do 1000 kč za běžný metr. Jinak můžeš použít fleecovou metráž a tam je to asi 150 - 250 kč za běžný metr.

5.11.2017 16:25:38

Table of ultimate gaming
Inšpiroval by som sa tu
https://www.kickstarter.com/projects/972632882/table-of-ultimate-gaming-the-ultimate-game-table-s
ak si nezaložil tému na základe daného projektu :)
inak by som volil len filc a neskôr vymenil, ak by nevyhovovalo.
rozmerovo pre 6 ľudí to volíš dobre, ale asi by som to natiahol na 1000x1400 až1600. Podľa možností miestnosti. Niekedy je lepšie ak sú oproti sebe traja a traja. Inak musíš počítať min 600mm na jednu osobu
Ešte by som zvážil hry, ktoré by prišli na stôl (do stola). Pomocné veci ako karty, žetony a pod. majú super vyriešené v linku vyššie. OSobne sa na niečo podobné chystám tiež...
Inak, najviac by ma trápilo, aby sa hracia vrstva nezničila náhodným rozliatím niečoho po stole - zatečenie cez škáry. Zatiaľ nemám doriešené. a oni myslím tiež nie

5.11.2017 20:18:51

Herní stůl
To Havelock: Dutý stůl má jednu zásadní výhodu - umožňuje snadné zakonzervování rozehrané hry. U všech scénářových / kampaňových věcí je to super záležitost. Hodně teď hrajeme Dark Souls a jedna hra nám trvá několik večerů. Možnost hru opustit, na stole normálně snídat, pracovat, večeřet a pak jí zase rozehrát je super.

Co se týče rozměrů tak my teď máme 900x1600(+400) a do menšího už bych nešel. Záleží samozřejmě, kolik máš prostoru.

5.11.2017 21:02:41

ad vnitřní herní deska
Taky nesouhlasím s Havelockovým názorem, že je to zbytečná věc. Už se nám vícekrát stalo, že bylo třeba sklidit rozehranou hru. A pokud se hrají dlouhé mnohahodinové hry mnohdy přes víkend, tak je to fakt nutnost.

5.11.2017 21:46:02

kubicvak, kren
Hry na několik dní nehraju, proto si stojím za svým názorem, že alespoň pro mě je to zbytečnost. :)

5.11.2017 22:04:21

convertible
Ano, myslel jsem tím právě tu odjímatelnou desku a hrací plochu uvnitř, tenhle stůl se mi dost líbí hlavně právě kvůli výhodám které už zmínili níže... a máš pravdu že je to "zbytečné", ale zbytečností co se mi líbí mám plnej barák tak proč si k nim ještě něco nepřidat :)

Každopádně zatím díky všem za tipy...

6.11.2017 08:26:16

DD

Muj stul :)
http://www.deskozrout.cz/topic/6388-deskoherni-stul/

Tady je tema ohledne stolu, ktery mam doma.

6.11.2017 09:49:46

Když ne stůl, tak alespoň rychlý topper
Zdravím,

měl jsem v úmyslu si nechat vyrobit stůl, ale prostory bytu nejsou dost příznivé. I hraní je nás teď spíše příležitostné a tak jsem se vrhl na výrobu topperu, který by mi zvětšil stávající stůl a upravil povrch. Výsledek je následující:

https://drive.google.com/drive/folders/1zGnm5HNSJs0AvtawW7nuJjRWrdOgIqR1

Hrací plocha se tak prodloužila cca o 20 cm a rozšířila o 30 cm. Přál jsem si být limitován Talismanem a jeho rozšířeními, ale nakonec jsem se musel podřídit úložnému prostoru. Ten je pod deskou stou, kam jsem upevnil desku, na kterou složený topper schovávám, viz poslední foto na odkazu. Nemusí tak nikde ležet.
Ještě k ceně: kolem 640 Kč (160 za desku a 480 za látky). Výroba zabrala asi 4 hodiny práce.

26.3.2018 20:26:38

Na malý priestor, skôr topper

Nazdar,
ono veľmi záleží na priestore a hrách ktoré hrávaš. Osobne som nedávno tiež riešil tento problém a vyriešil som to kúpou dvoch stolových dosiek Linnmon(60x100 cm) z IKEA, a spojil som to pántami. Položím na konferenčný stolík a prikryjem dekou(vznikne plocha 100x120 cm a kedže je to v obývačke, L gauč poskytne miesto na sedenie).
Kedže máme menší byt, tak nejaký herný stôl nemám kam dať. Ale je to limitované Descentom.
Samozrejme, herný stôl z odnímateľným vrchom a miestom na všetky komponenty by som bral, ale len v prípade, že by som mal vlastnú herňu/jedáleň :)

26.3.2018 22:06:42

Stůl
Za sebe mohu jenom doporučit rozkládací systém který používají např. zde: http://www.rottdesign.cz/product/s-bea/#ad-image-0

Na stole není ve složeném stavu poznat, že se vůbec dá rozložit, nikde žádné spáry, pod stolem nic neomezuje. Rozložení je otázkou desítek sekund.

Mám ho v dubu, složený 170x90, rozložený 270x90 a nemohu si vynachválit. Vejde se na něj úplně cokoliv i s občerstvením ;-)

TO GOODSPEED: jen postřeh, myslím že ty vruty v OSB desce dlouhodobě držet nebudou, na to jsou tyhle desky háklivé, ale jinak sympatické řešení.

27.3.2018 11:50:50

pro cholerus
Tyhle jsou nádherné. Lecco si udělám, ale ta kování jsou pro mé nářadí dost náročná věc. Tady už to chce preciznost. Viděl jsem i verzi , kde je stůl rozdělen na čtvrtiny. Roztáhnou se od sebe a vnitřní kříž vyplní právě tyto desky alla ,,motýlí křídla" (jako to má třeba právě Bea). Je to něco, co jsem zatím posunul bokem, protože s přítelkyní nechceme větší stůl kvůli místu v bytě. Určující je pro nás Talisman s rozšířeními (při všech 124x100 cm) a Zombicide (jen 75x75 cm větší mapa). Snad časem, kdybychom jistojistě hráli často.

U vrutů jsem si říkal, že asi půjdou jako první. Zatím drží fest. Vybíral jsem je a zkracoval tak, aby šli komplet skrz desku a jen tak se nevyčochtaly. Rozkládání si ale dělám pro jistotu sám, abych to neměl komu vyčíst, až povolí :-). Pak budu potřebovat předělat pevnější variantu s lepšími panty.

11.4.2018 23:38:09

stůl
Tak po delší odmlce sem se vám přišel pochlubit. Po několika odkladech sem konečně dokončil svůj projekt. I přes to, že hned po dokončení jsem viděl co je třeba příště udělaj jinak a lépe, jsem se svým prototypem spokojen (byl to můj první vyrobený kus nábytku). Stůl mě vyšel cca na 4000 (cena jen za materiál). Rozměr hrací plochy je 760x1460.

https://imgur.com/rOAH7sN
https://imgur.com/a/iAm1Z
https://imgur.com/a/qHU6B
https://imgur.com/a/45R2s

Snad se bude líbit :)

14.4.2018 17:47:04

Andarr
Pěkná práce. Řešil jsi to s nějakým truhlářem, nebo prostě svépomocí? Resp. se chci zeptat, kde si sbíral typy na realizaci?

14.4.2018 19:54:44

Rukavička
Kouknul sem na googlu na nějaký fotky jak by to mělo vypadat, pak sem si udělal 3D model, promyslel konstrukci a pustil se do toho sám :)

14.4.2018 20:11:04

Andarr
K čemu jsou dole v nohách ty čtverce? Resp. jestli je to na zpevnění nohou, nebyly by lešpí trojúhelníky? Tohle zavání okopanýma kotníkama :)

14.4.2018 21:07:13

Herald
Zaprvé na zpevnění, zadruhé se mi to vizuálně líbí víc než trojúhelník. Okopávání se nebojím, až tak v rohu nikdo sedět nebude. A navíc se tam dá odložit flaška něčeho dobrýho :).
Ale je to věc, která se projeví až časem a popřípadě upraví v další verzi.

14.4.2018 21:22:43

@Andarr
Podle mne jsou ty nohy nesmyslně z prken a z vnějšku těch prken pod stolní deskou. Já bych ty nohy udělal z trámků a zevnitř.
a) By to vypadalo líp,
b) by to bylo pevnější
c) by s tím bylo míň práce

14.4.2018 22:08:08

kren
ty nohy jsem projektoval nejdýl a hned ti řeknu proč jsem se nakonec rozhodl k tomuhle způsobu, ale prvně odpovědi.
a) ano asi by to vypadalo líp ale byl by problím se zbytkem konstrukce - vysvětlení níže.
b) pevné je to dost tam opravdu není problém.
c) práce by s tím bylo ve výsledku víc, jelikož je všechno použité dřevo nařezáno na formátovací pile ze dvou desek (spárovka) a poslepováno, smontováno.

Důvody pro toto řešení jsou hned 2.
1) možnost odmontovat nohy z důvodu přepravy a výměny - nohy jsem udělal rovnou ve dvou výškových provedeních. - nižší "ke gaučí" (na obrázku) a vyšší jako standartní výška jídelního stolu. Tyto nohy se dají snadno vyměnít a tím stůl modifikovat.
2) spodní deska (s potahem) je zespodu vsazená do rámu a přišroubovaná, tudíž při poničení textilu je snadné vyndat desku a znovu potáhnout (potah není přilepen) což by s nohami přidělanými na ni nebylo možné.


14.4.2018 22:27:47 | Upraveno autorem (porovnej)

@Andar

Asi jsi mi nerozuměl. Trámové nohy by nijak do styku s horní deskou nepřišly (ta výměna textilu na horní desce by fungovala i tak). Trámové nohy by byly připevněny úplně stejným způsobem, jak máš připevněny tu stávající, je by byly zevnitř a namísto matek by byly závity v nábytkových závitových matkách vešroubovaných a zalepených v té trámové noze nebo by tam mohl být takový ten stahovací šroub s příčnou válcovou matkou, co se používá například při stažení bočnic postelí k čelu. A neříkej mi, že rozřezat trámek na 4 díly je víc práce než nařezat spárovku, spojit je do úhlu a vlepit tam ty sice funkční, ale nevzhledné čtverečky. No nic je to tvoje rozhodnutí, já jen, že jsem taky už dělal několik truhlářských věcí na baráku a je dobré si projít a podívat se jakými fintami je dělaný nábytek z masivu.

15.4.2018 15:57:41

kren
Koukám že si spíš nerozumíme. Trámkové nohy by opravdu k tomuhle designu tak jak říkáš přidělat nešly. zde foto na vysvětlení.
https://imgur.com/a/1cPxr
foto na spodní desku (dno stolu, které je z vrchní hrany potažené texitelm), tady vidíš že přidělat trámkové nohy není nijak možné k bočnicím stolu. Bočnice jsou jen tak vysoké jako je hloubka herní plochy. Aby si mohl nohy připevnit zevnitř, musely by bočnice být o dost vyšší a tu spodní desku bys prostě ven nedostal.
Pro přidělání nohou jsou v bočnicích závrtné matky tudíž jak je snad vidět na téhle fotce, uvnitř stolu není v herní ploše nic vidět.
https://imgur.com/a/6bLPQ

co se trámkových nohou týká, tak desky ti prodejce za drobný poplatek rovnou nařeže na tvou požadované rozměry (málo kdo z nás disponuje vlastní formátovací pilou - desky se prodávají v rozměrech 2500x1500) tím pádem je jen slepíš a nemusíš kupovat extra materiál. A navíc se domnívám že trámky by byly těžší.

Každopádně tohle je konstrukce pro kterou jsem se ve finále rozhodl já, pokud máš vlastní vyrobený stůl, postni fotky a já se rád podívám na tvůj způsob provedení a možná se i nechám inspirovat.

15.4.2018 16:33:10

@Andar
Samozřejmě je to tvoje rozhodnutí a nebudu tě přesvědčovat o jiném názoru, když ses takhle rozhodl. Jde o to, jestli chceš udělat stůl, který uděláš jen s vrtačkou a deskami někde nařezanými s tím, že výsledek nebude až tak profesionální, nebo chceš udělat stůl z masivu, který bude vypadat i esteticky profesionálně. Pokud mám možnost, tak volím druhou možnost. Stůl jsem nedělal, protože mám masivní pevný kuchyňský stůl s deskou 5cm tlustou a opravdu velkou plochou, takže jsem neměl potřebu vyrábět herní stůl. Samozřejmě, že pokud bych ho vyráběl, tak bych taky řešil ukrytí rozehrané hry dovnitř stolu.

Nicméně zpět k tomu problému. Osobně zastávám názor, že čím těžší a masivnější stůl, tím líp (pokud ho samozřejmě nemusím každý týden rozebírat a někam stěhovat). Proto zastávám názor, že masivní trámové nohy jsou u stolu to nejlepší, co může být. Stůl jsem nedělal ale dělal jsem postele z masivu, kde se dovnitř prostoru (podobně jako u tebe herní deska) musí vložit rošt na matraci a část matrace je v tom prostoru zapuštěna - takže stejně jak u tebe. Prkna čela a bočnic jsou k trámovým nohám připevněna pomocí 2 dřevěných kolíků a uprostřed mezi nimi stahovacím šroubem, který vede skrz trámek a je zašroubován do příčné válcové matky zasunuté do příčně vyvrtaného otvoru bočnice respektive čela. Asi nejjednodušší bude když se podíváš na tu matku s šroubem tady v úplně posledním odstavci "Váleček a šroub":
http://www.ceskykutil.cz/domacnost/nabytek/nabytkove-spojovaci-kovani-2-dil
Namísto té desky skrz kterou je naznačen ten šroub si představ ten trámek.

16.4.2018 10:53:51

Andar
Me se to libi, nohy jsou v pohode, hlavne ze je to pevne a negigla se to. Jedine, co je tam jako pest na oko, jsou hlavy tech sroubu, volil bych nejake s konickou zapustnou hlavou, vypadalo by to mnohem lepe. A nebo tyhle zapustit hloubeji a prekryt zaslepkou. Jinak moc pekna prace!

_____________________________________________________________________
Od Blackfiru si už nic nekoupím a když budu chtít něco of FFG, koupím si radši originál.

16.4.2018 12:36:34

nohy
@kren
rozumim ti presne jak to myslis, kdyby to byl stul ktery budu mit v jidelne a vim ze s nim nikdy hybat nebudu urcite bych delal konstrukci jinak a podle toho ale prece jen je to stul primarne ke gauci (viceucelovy) a tudiz se ocekava s nim soupat takze konstrukce je volena podle toho. Hlavne jak rikam, je to muj prototyp, az budu delat druhy (a tim sem si jistej ze tohle neni muj posledni stul) bude konstrukce jina. Napriklad ted sem si ani nehral s runymi vychytavkami jako cup holdery etc. jelikoz sem se chtel soustredit na zakladni funkcnost a vychytavky si nechat na priste az v tomhle budu zkusenejsi.

@lacko
ty srouby jsou priznane schvalne, mam rad kdyz neco rozbije stereotyp a jednotvarnost. Srouby bych tam musel mit stejne a i kdybych je mel prekryte zaslepkou, bilo by me to do oci a v hloubce mysli by me to hlodalo. Proto jsem se rozhodl ze ty srouby nejen priznam ale schvalne je udelam vyrazne.

16.4.2018 14:09:12

Vybíráme z Bazaru

Nebe v plamenech + Promo a UFO
Nebe v plamenech + Promo a UFO
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas