Autor: Dejf | 16.9.2015 | 0

Nad zeleným příkrovem džungle se nese radostný jásot. Letošní úroda kakaových bohů - Pokrmu bohů - byla mimořádně příznivá. Budoucnost kmene se zdá být zajištěna. Ale i náčelníci ostatních kmenů hotoví své druhy k bohaté sklizni. Kdo obsadí nejvýnosnější území a kdo bude muset paběrkovat? Koho poctí bohové svou přízní?

Na první pohled připomene Cacao kultovní Carcassone - zejména čtvercovými kartičkami krajiny a typickými figurkami. Je to však dojem klamný, neboť principy Cacaa se s Carcassone v mnohém rozcházejí. Hráči se v Cacau stávají náčelníky kmenů obývajících džungli a jejich cílem je nasbírat co nejvíce zlatých mincí, které získávají obsazováním chrámů, směňování za kakaové boby, nošením vody nebo je mohou nalézt ve zlatém dole.

Hráči budují herní plán, který nabývá podobu šachovnice, kdy se střídají chýše hráčů s dílky krajiny. Ve svém tahu hráč přikládá vždy jednu ze svých chýší k některému z dílů herního plánu. Dvě chýše nikdy nesmí přímo sousedit (smí sousedit pouze diagonálně). Každá z kartiček chýší obsahuje čtyři členy kmene, připravené vyrazit do džungle. Tu je každé straně připraven jeden, tu mohou být na jedné straně připraveni tři. Právě umístění chýše a její natočení je rozhodujícím mechanismem ve hře Cacao. 

Ve chvíli, kdy hráč přiloží chýši (kterou si vybere ze tří kartiček, jež má „na ruce“), získá zdroje ze sousedních polí a to podle počtu členů kmene na příslušné straně přikládané kartičky. Pokud vznikne mezi dvěma chýšemi volné místo, přikládá se také dílek krajiny. I z tohoto nově přiloženého dílku získají hráči dané suroviny. Pokud například hráč přiloží svou chýši stranou s dvěma dělníky k dílku s plantáží a stranou s jedním dělníkem k dílku s tržištěm, získá dva kakaové boby, z nichž jeden může rovnou prodat za cenu uvedenou na tržišti. Zbylý bob uskladní ve své chýši.

Dalšími poli, která se na herním plánu objevují, je chrám, za který získá body na konci hry ten hráč, jehož domorodci mají v okolí chrámu převahu, kultovní místo, které umožňuje překrýt vlastní chýši novou chýší a využít tak znovu efekty sousedních polí, jezero, které umožňuje získávat zlaté mince za nošení vody a zlatý důl, který nabízí přímo zlaté mince.

Hra končí ve chvíli, kdy dojdou dílky krajiny. Hráči, kteří mají k dispozici žetony kultu, ještě mohou tyto žetony uplatnit a přestavět své chýše, takže získají znovu benefity z daných polí. Pak už nastává pouze přepočtení zlatých mincí, připočtení bodů za chrámy a nosiče vody. Majitel nejvíce zlatých mincí se následně stává vítězem.

Sečteno a podtrženo: u Cacaa rozhoduje především to, jak se hráčům daří využívat své dělníky - kam a jak umisťuje své chýše. Získat kakaové boby, prodat je, obsadit chrámy, donést vodu a stát se nejmocnějším náčelníkem - o to v Cacau běží!

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Viva il Re!
Viva il Re!
Akt. cena: 370 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas